magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Muda Mathis/Sus Zwick & Anna Daučíková

11. 10. - 11. 11. 2001

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera pripravilo výstavu videoprojekčných inštalácií dvoch švajčiarskych a jednej slovenskej autorky. I keď to návštevníkovi nemusí byť na prvý pohľad hneď jasné, autorky v tomto prípade spája jedno - láska k rovnakému pohlaviu.

Muda Mathis a Sus Zwick žijú spoločne v homosexuálne tolerantnej krajine - Švajčiarsku. Okrem toho, že i spoločne tvoria, obe sú členky ženskej hudobnej skupiny Les Reines Prochaines, ktorá sa venuje kabaretnému šansónu. Ich košické predstavenie má názov raj a je inštalované v miestnosti obostretej priesvitnými závesmi, za ktorými sa nachádza šesť obrazoviek. Videoprojekcia doprevádzaná štebotaním vtákov zobrazuje detailné pohľady cez steblá trávy, pričom v popredí sa vynárajú dve nahé ženské postavy, jedna z nich s fúzikmi - imitujúca muža. Vznikajúca atmosféra vytvára ilúziu raja, v ktorom muž nie je potrebný...

Inú atmosféru navodí videoprojekcia slovenskej autorky Anny Daučíkovej. Na tehlový múrik v tvare písmena V sa z oboch strán premietajú dva rôzne filmy, snímané statickou kamerou. Na prvom si môže návštevník pozrieť detailný záber na ústa pacienta, ktorému zubár opravuje chrup. Odsávačka slín pracuje, ruka dentistu odkrýva kazy, pracuje na ich odstránení. Na druhom ramene tehlového V zatiaľ beží obraz muža, ktorý strieka vodu z hadice a umýva na stavenisku fúrik. Pohyby a práca s hadicou vyvolávajú rôzne asociácie.

Anna Daučíková sa na rozdiel od švajčiarskych kolegýň prezentuje inak, úmyselne hrubozrnejšie, v čom pri porovnaní s dielom Švajčiarok možno nájsť odraz spoločenských nálad a postoja oficiálnych kruhov k homosexualite na Slovensku. V oboch predstavovaných krajinách sú ženy, ktoré cítia rovnako, avšak ich vnútorné pocity pri strete s vonkajším svetom rezonujú na iných vlnách.

sivo

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606