magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Szilárd Kővári - Kačmarik: Výber z tvorby

8. 2. - ?. 3. 2002

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera vo svojich nových verejnosti prístupných priestoroch začína s prehliadkami prác umelcov, ktorí sa zaznamenali o umelecký rozvoj regiónu.

Medzi najvýraznejších umelcov tohto druhu patrí akademický maliar Szilárd Kővári - Kačmarik, ktorý žil v rokoch 1882 - 1916. S výnimkou 90-tych rokov 19. storočia, kedy študoval v Budapešti, žil a tvoril v Košiciach. Je azda najvýraznejším predstaviteľom secesie v tomto regióne, považovaný je aj za otca košickej výtvarnej moderny.

V čase jeho najväčšej kreativity preferovali košickí mešťania tvorbu v štýle romantizmu a postimpresionizmu, takže je možné povedať, že Kačmarikovi domáce prostredie veľmi neprialo. Jeho individualita sa však i tak naplno prejavila v moderných maliarskych trendoch vtedajšieho svetového vývoja. Expresívne výjavy a farebnosť jeho tvorby skôr komunikuje s vizuálnym stvárnením diel holandských majstrov.

Szilárd Kővári - Kačmarik bol zručný kreslič, propagátor secesného ornamentu a symbolov, avšak vo svojráznom expresívnom poňatí. Zomrel nedocenený, opustený ako 34 ročný mladý umelec. Aj preto sa vedenie Múzea Vojtecha Löfflera rozhodlo venovať prvú výstavu práve jemu, ako človeku, ktorého umelecké zhodnotenie diela na svoje ocenenie stále ešte len čaká.

Obrazy majstra Kačmarika sú predovšetkým v Košiciach - v zbierkach Východoslovenskej galérie, Východoslovenského múzea, Múzea Vojtecha Löfflera a v Budapešti. Prezentovaná samostatná výstava je unikátna aj zhromaždením týchto diel tak, ako zatiaľ neboli videné.

Sivo

Autoportrét

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606