magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Emőke Vargová

10. 8. - 3. 9. 2000

Múzeum Vojtecha Löfflera

Dňa 10. 8. 2000 otvorilo Múzeum Vojtecha Löfflera výstavu výtvarníčky Emőke Vargovej, ktorá sa na nej prezentuje svojimi inštaláciami. Medzi exponátmi dominuje luster z podprseniek. Spodné ženské prádlo ako materiál a svetlo ako zdroj a podmienka existencie života môžu vo vzájomnej symbióze vplývať na podvedomie návštevníka rozličnými asociáciami. Tvarovo medúzu, atmosfericky možno čosi ťažko ukrývané v podvedomí, čo beztak v mysli mnohých často dominuje. Na stenách sa vynímajú fotografie, ktoré ako čriepky, či vedome - alebo nie, poukazujú na kontrasty okolitého života. Vo vode sa voľne vznášajú medúzy, únášané prúdmi mora, zatiaľ čo na druhej fotografii je zachytená soška Budhu, ako svetca s usmernenou a upriamenou mysľou, ktorá si sama určuje svoj cieľ. Hneď vedľa silno kontrastruje "ručiaci" mechanický jeleň - symbol zvieracej sily, no i námetového maliarskeho gýču, úmyslne umocneného technickým prevedením zobrazenej plastiky.

Emőke Vargová sa narodila 29. 7. 1965 v Dunajskej Strede, v roku 1991 ukočila Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Za svoju diplomovú prácu v roku 1992 získala Cenu Martina Benku. Doposiaľ sa prezentovala približne dvadsiatimi samostatnými i skupinovými výstavami, okrem Slovenska aj vo Švajčiarsku, Rakúsku, Nemecku a Českej republike.

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606