magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Richard Fajnor: Okrajové umenie

1. 3. - 1. 4. 2001

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera pripravilo ďalšiu z výstav, ktorá umožňuje predstavenie menej klasických foriem moderného umenia. Tentokrát sa svojou tvorbou prezentuje Richard Fajnor (1965), stály asistent AVU v Prahe.

Richard Fajnor je už známejší - zavedený výtvarník, ktorý sa dlhé roky predstavuje prevažne tvorbou z oblasti performans. Na svojej košickej výstave s názvom Okrajové umenie prezentuje niekoľko svojráznych inštalácií. V rámci ich tvorby sa v podvedomí často vracal do detstva k spomienkam na otca. Expresívnou formou vyjadruje spomienky na roky minulé.

Inštalácia Sentimentálna bibliografia je s touto témou spojená najemotívnejšie. Zo stropu visí starý otcov oblek, pred ním je stojan na noty so slovníkom umenia a smetný kontajner naplnený vodou. Návštevík odtrhne list z knihy a hodí ho na hladinu vody. Na plochu listu sa premietajú staré filmové zábery z čias aktívneho života otca. List rýchlo navlhne, skrúti sa a klesne ku dnu ako spomienka, takže filmové zábery sú ďalej nepozorovateľné.

Ako reflexiu na súčasnú "takmermodlu" - televízor, možno vnímať súbor niekoľko desiatok fotografií, na ktorých sú zachytné práve zábery umiestnenia televízora v domácnostiach, či na verejných miestach. Sledovanie televízie sa stalo každonennou súčasťou väčšiny populácie a v má ďaleko väčší vplyv na život, než si to väčšina z nás dokáže uvedomiť. Aj preto autor siahol k tomuto obrazovému nahusteniu, kde koncentrácia zdanlivo všedných pohľadov vyvoláva uvedomenie, ako tieto skutočnosti na nás vplývajú. K tomuto dielu je pripojená výzva, aby návštevníci nosili fotografie svojich televízorov a rozširovali ho.

Aj Mediálne obrazy - malé obrázky zo žuvačiek na ihlici v klasickom obrazovom ráme, či Okrajové vyznievajú ako výsek, okraj štýlu, ktorý nás obklopuje, stáva sa našou súčasťou, bez vlastného uvedomia. Takto aj dielo Inkonostas tvorí prázdny rám, okolo ktorého sú na stenách fľaky po farebných sprejoch s bielymi profilmi užitkových predmetov. Svätec chýba.

Stará kovová truhla v sebe skrýva monitor, ktorý možno sledovať len čiastočne cez otvorenú škáru. Na monitore bežia zábery ulíc mesta Chicago. Takáto je Slovenská virtuálna realita v ponímaní Richarda Fajnora.

sivo

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606