magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Z pozostalostí Vojtecha Löfflera

7. 12. 2000 - 16. 1. 2001

Múzeum Vojtecha Löfflera

Osobnosť sochára Vojtecha Löfflera je známa všetkým Košičanom so záujmom o regionálnu kultúru a históriu. Jeho dielo i časť zberateľských fondov je sprístupnená v stálej expozícii jeho múzea na Alžbetinej 20. Keď v roku 1999 zomrela aj majstrova manželka Klárika, zanechala ďalšie umelecké diela zbierky svojho manžela, ktoré postupne prechádzajú do stálej expozície múzea. Najvýznamnejšie z nich sú prvýkrát pred verejnosťou sprístupnené na výstave s názvom Z pozostalostí Vojtecha Löfflera.

Ukazuje sa, že keď Vojtech Löffler začal v 30-tych rokoch so svojou akvizítorskou činnosťou, mal veľmi dobrý zmysel pre hodnoty, prípadne diela, ktoré na hodnote nadobúdajú časom. V zbierke nájdeme napríklad diela Júliusa Jakobyho, alebo Eugéna Krona ešte z čias, keď prvomenovaný bol radovým maliarom a druhý radovým grafikom.

Výstava približuje približne 60 malieb, grafík a kresieb umelcov, ktorí pôsobili v Košiciach, prípadne sa tu aspoň nakrátko zastavili a prišli do kontaktu s majstrom Löfflerom. Diela sú z rozhrania rokov vzniku približne 1860 (čiže aj pred umelcovým narodením) až 70-te roky 20. storočia. Medzi novšími dielami nájdeme napríklad aj ukážky z rannej tvorby Šrefana Roskovanyiho. Zaujmú aj plagáty z čias bratov Klimkovičovcov, ako i ďalšie z historických plagátov súčasného Východoslovenského múzea.

Výstava predstavuje zbierku mecenáša košických umelcov a vynikajúceho sochára zároveň, ako súčasť hodnôt, ktoré neodmysliteľne patria k jednej kultúrnej etape v dejinách Košíc.

sivo

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606