magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košice farebným objektívom Tibora Kováča

2. 3. - 23. 3. 2001

Štátna vedecká knižnica

Kto niekedy skúsil zachytiť fotoaparátom o čosi viac ako letnú dovolenku či rodinnú oslavu vie, že je to v podstate drina. Nájsť si vhodný objekt, krúžiť okolo neho a hladať ten najlepší uhol a svetlo, chvíľku znehybnieť, kým exponujeme. Skúsiť iný uhol, podrep a stále to nie je ono. Až nakoniec doma nad výsledkom práce krútime hlavou a konštatujeme, že z koruny stromu, čo stojí opodiaľ, by to bolo asi najlepšie.

Niečo také mi prebehlo hlavou, keď som hľadel na fotografie Tibora Kováča. Vynikajúce obrazy Košíc svedčia o oku aj ruke naozajstného majstra svojho remesla. A to všetko pritom z vozíčka. Koľko z nás fotografov už skúšalo zachytiť Immaculatu či Hlavnú ulicu, tak dôverne známe Košičanom, trochu inak ako ju vnímame pri prechádzke alebo na stránkach magazínov. Je to naozaj tvrdý oriešok, ale farebný objektív pána Kováča nám na vernisáži vo Vedeckej knižnici predviedol prácu ozajstného majstra.

Dôverne známe zákutia z uličiek starých Košíc pritom diváka prekvapia kretivitou a nevšednosťou. V čom je pán Kováč obmedzený vozíčkom to určite bohate vynahradí nápaditosťou výrezom svojich prác. Je naozaj obdivuhodné, že ani zranenie spôsobené guľkou ruského intervenčného vojaka v auguste 1968, práve pri fotografovaní, neprinútilo vtedy ešte fotoreportéra Kováča zanevrieť na kameru.

Po zdĺhavej liečbe a rehabilitácii sa autor opäť vracia v 80-tych rokoch s kamerou do ulíc svojich rodných Košíc. Naďalej aktívny člen Zväzu slovenských a českých fotografov zachytáva prchavé okamihy na emulziu filmu.

Len škoda, že výstava je taká skromná a ponúka len malú kolekciu z určite bohatého archívu tvorcu. Musíme preto popriať autorovi, ešte mnoho vydarených záberov a dúfať, že sa z jeho tvorbou stretneme na podstatne väčšej ploche.

text a foto Karol Hatala

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606