magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košice a okolie na dobových pohľadniciach

5.6.-13.7.2000

Výstava v priestoroch požičovne Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach

Zostavili: Dr. Ján Gašpar, Mgr. Daniela Slezáková
Grafická úprava: Mgr. Daniela Slezáková

Tvorcovia výstavy sa snažili o pohľad na históriu pohľadníc prostredníctvom dobových pohľadníc z Košíc a blízkeho okolia. Aj keď prvé pohľadnice v Európe vznikli v 70. rokoch 19. storočia, zemepisné motívy na pohľadniciach sa začali uplatňovať až po roku 1890. Najstaršie pohľadnice uhorských miest, kam patrili aj Košice, boli vydané okolo roku 1892.

Najstaršími pohľadnicami Košíc na výstave sú litografie vydané v rokoch 1892-1896, ktorých výrobcami boli viedenské a budapeštianske umelecké litografické ústavy a ich predlohou perokresby neznámych autorov. Na štrnástich výstavných paneloch sú pohľadnice z rokov 1892-1938, zoskupené prevažne podľa jednotlivých vydavateľov, ale zastúpené sú aj tematické celky, napr. pohľadnice z Výstavy východu ČSR z roku 1938, zábery z košických hotelov, reštaurácií, kaviarní, vinární a letných záhrad, z košických cintorínov, pohľady na dobové sakrálne stavby, rekreačné lokality blízkeho okolia mesta, zaniknuté kúpele a kúpaliská, ako i okolité obce.

Vo výstavných skrinkách je vystavených vyše šesťdesiat unikátnych publikácií a časopisov zaoberajúcich sa tematikou dobových pohľadníc.

Príďte sa pozrieť, ako vyzeralo mesto Košice a jeho okolie v 19. a začiatkom 20. storočia, na prekrásne drevené stavby v Čermeli, ktoré sú už dnes len v spomienkach pamätníkov, na pôvodný potôčik pretekajúci stredom Hlavnej ulice, či známe historické budovy nezakryté bohatou stromovou zeleňou.

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606