magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Pavol Megyesi

5. 4. - 20. 5. 2001

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum V. Löfflera v Košiciach pripravilo výstavu mladého košického výtvarníka Pavla Megyesiho /1969/. Umelec vyštudoval VŠVU v Bratislave u profesora Karola Kallaya. V súčasnosti externe vyučuje na Fakulte úžitkových umení TU Košice.

Megyesi sa tu predstavuje projektom, ktorý stavia hlavne na maľbe ako klasickom médiu, pričom však vychádza priamo z computervej predprípravy. Airbrushovou technikou vytvára obrazy, v ktorých kladie dôraz na technickú a formálnu dokonalosť. Tá má v jeho tvorbe až programový charakter. Pracuje aj s obrazom ako s objektom, kde sa nerealizuje na jeho poloche, ale na okrajoch, čím upriamuje pozornosť na jeho trojrozmernosť.

Leitmotivom výstavy a celého projektu je fenomén utajenej, či skôr kódovanej skutočnosti. Či už ide o prácu so štandardným označením tajných spisov TOP SECRET, umocnenej železnou mrežou, alebo o zobrazenie reálnej krajiny, ktorú však tiež nepodáva na prvý pohľad v jednoznačnej forme, ale v prenesenej podobe do dnes už klasického čiarového kódu. Do popredia vystupuje zvislá línia ako symbol utajenia a kódovania informácie. Tento symbol naplno rozvíja až do monumentálnej formy vo svojej práci s názvom Bez názvu.

Aj jeho digitálne tlače sprevádza tajomná, až technomystická atmosféra nejasnej správy o nočnom kúpaní na okraji veľkomesta, ktorá bola zachytená, ako ináč - tajne. Tu je udalosť prenesená do zovšeobecňujúceho kódu ľudskej postavy.

Na podobnej schéme je zachytená aj jeho práca s videom. Tu do objektu mimozemskej vesmírnej sondy, ktorá ošľahaná stratosférou pristála vo vedľajšej miestnosti, vložili nám neznáme formy galaktickej inteligencie informáciu o našej civilizácii. Táto, nám ťažko pochopiteľná forma života, je v Megyesiho videu podaná ako pulzujúca plazma. Vlastne iba v tomto diele, ktoré završuje celý projekt, je kódovaná informácia preložená do ľudskej reči, kde máme možnosť vypočuť si možnú verziu správy, pochádzajúcej z iných kútov vesmíru.

Pavol Megyesi

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606