magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Sivec

Všeobecná charakteristika

Obľúbeným výletným miestom Košičanov so širokým výhľadom do okolia je hora Sivec. Nachádza sa severozápadne od Košíc v blízkosti Ružínskej priehrady a odstať sa k nej môžete z viacerých miest. Medzi najčastšie východiskové body patria most pri niekdajšej dedine Košické Hámre a vlaková zastávka Ružín.

Sivec je súčasťou Slovenského rudohoria, časti Volovské vrchy, podčasti Čierna hora. Po stránke geologickej možno hovoriť o uhličitanových horninách druhohôr a krasovom - vápencovom podklade. Nie je to veľké krasové územie, skôr lokalita tvorená krasovatením. Ružínsky kras sa nachádza medzi Sivcom a Vysokým vrchom v lokalite Pokryvy. Je tu i niekoľko jaskýň: Veľká ružínska jaskyňa, Malá ružínska jaskyňa, Medvedia jaskyňa a Antonova jaskyňa, všetky v údolí Malého Ružinka v blízkosti modrej turistickej značky. Veľká ružínska jaskyňa je dlhá 111 metrov, avšak bez typickej krasovej výzdoby. Už v roku 1897 v nej našli paleolitické ohniská s kosťami jaskynného medveďa. Jaskyňa bola obývaná obyvateľmi bukovohorskej kultúry.

Vrchol Sivca sa nachádza vo výške 781 metrov nad morom. Je dobre viditeľný z vlakovej stanice Ružín ako ostrý končiar. Zo Siveckých lúk sa javí ako plošný rozľahlý vápenatý masív. Nachádza sa tu štátna prírodná rezervácia o rozlohe 170 hektárov, ktorá je charakteristická teplomilnou vegetáciou a hniezdiskami vzácnych a chránených druhov vtákov.

Z vrcholu Sivca je výborný výhľad do širokého okolia. Za jasného počasia je možné vidieť aj panorámu Vysokých Tatier.

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606