magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Akademický maliar Štefan Roskoványi

Štefan Roskoványi patril medzi najvýznamnejších umelcov konca 20. a začiatku 21. storočia, ktorí žili a tvorili v Košiciach. Narodil sa 4. 12. 1946 v Košiciach a tu i za tragických okolností opustil svet 11. novembra 2002.

Jeho dielo zachytáva viacero tematických rozmerov od figurálnej, cez abstraktnú až po krajinnú maľbu, prevažne situovanú do mestského prostredia, ktorá mu priniesla už za čias jeho života veľkú popularitu. Zaslúžene.

V decembri 2000 sme uverejnili aj jeho profil na stránkach Cassovia.sk, vtedy ešte netušiac, že jeho koniec je tak blízko.

Redaktorka Katarína Bednářová ho vtedy priblížila slovami:
"Štefana Roskoványiho som osobne spoznala v roku 1986, kedy získal Cenu Martina Benku. Už vtedy zamestnával výtvarných kritikov prorokujúcich mu významné miesto medzi nielen košickými ale i slovenskými výtvarníkmi. Výrazný rukopis, expresívne ťahy špachtľou, žiarivé motívy krajiny, príbehy ako Posledné pivo pred večerou, Večerníček či v tom čase rodiace sa štúdie k obrazom koní - bohatstvo ľudského ducha a perfektného remesla - to všetko akoby zmenšovalo priestor vtedajšieho ateliéru. Jeho diela ma (napokon tak ako mnohých ostatných) však už dávno predtým vždy prinútili postáť hodnú chvíľu pred obrazom. Prečo? Jednoducho preto aby som sa mohla ponoriť do nádhernej farebnosti, alebo hľadať pointu v tvárach zobrazených ľudí a obdivovať ako sa mu podarilo zastaviť čas. Dať jedinečnú chuť atmosfére. Hra farieb a svetla ako u starých majstrov, vari impresionistické prevedenie v ľahkosti ťahu ale predsa presne vypočítanom, láskavá karikatúra - to všetko naozaj pohládza vnútro prizerajúceho sa, vťahuje ho ako jemné pozvanie na prechádzku do sveta, po ktorom my ostatní zvykneme kráčať často ako slepí.

Aký je? Štefan Roskoványi je svojim naturelom typický Košičan - kozmopolita, s veľkým zmyslom pre humor. Svoje vnútro si však veľmi, veľmi chráni a zakrýva ho vtipom. A aká je jeho duša? Taká akú majú deti, ktoré sú výbornými a citlivými pozorovateľmi, ktorým ešte príkazy a zákazy neotupili schopnosť vidieť veci také aké sú, a ktoré majú ten svoj svet zaplnený postavičkami stvárňujúcimi a utvárajúcimi svojimi gestami a charakteristickými vlastnosťami bezprostredné teritórium."

Zraneného maliara našli ležať v bezvedomí iba niekoľko metrov od domu v ktorom býval. Lekársku službu prvej pomoci k nemu zavolal anonym. Štefan Roskoványi niekoľko dní ležal v kóme a 11. novembra 2002 opustil tento svet. K smrti ho dohnal neznámy útočník...

Večerníček: 110x120,1982

Sladký život: 110x120, 1986

Zátišie: 90x100, 1991

Kartári: 115x90 1991

Kúpajúci: 110x120, 1986

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606