magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Pamätník venovaný T. G. Masarykovi a M.R. Štefánikovi
- v parku na križovatke Masarykovej a Štefánikovej ulice

Spoločný pamätník významným osobnostiam novodobých českých a slovenských dejín Tomášovi Garriqueovi Masarykovi a Milanovi Rastislavovi Štefánikovi odhalili 27. 10. 2004 v Košiciach v predvečer pamätného Dňa vzniku samostatného česko-slovenského štátu.

Pamätník sa nachádza v malom parku na križovatke Masarykovej a Štefánikovej ulice.

Iniciátorom myšlienky bola od roku 1999 košická regionálna organizácia Českého spolku na Slovensku, ktorá získala na jej realizáciu Česko-slovenský ústav zahraničný. Podľa jeho predsedu Jaromíra Šlápotu malo ísť pôvodne len o sochu Masaryka. Spoločne so spolkom i Magistrátom mesta Košice však dospeli k názoru, že lepšie bude symbolizovať spoločný štát a dejiny Čechov a Slovákov spoločný pamätník oboch štátnikov.

Autorom pamätníka, ktorý predstavujú busty oboch štátnikov na vyvýšených podstavcoch, je pražský akademický sochár Josef Vajce.

Celý projekt bol financovaný zo zbierok v ČR a vyžiadal si náklady približne 1,1 milióna korún.

Informácie o pamätníku pre www.cassovia.sk dodala hovorkyňa Magistrátu mesta Košice Zuzana Bobriková.

Späť na Pamätníky mesta Košice

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606