(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
V Budimíri sa stretli priatelia penivého moku
@ Kultúra -> Podujatia     Sep 17 2005 - 13:12 GMT
Budimír/Košice 17. septembra (TASR) - História varenia piva v Košiciach bola témou výstavy Keď Bauernebl bolo pivo, ktorú dnes verejnosti sprístupnili v historickej sýpke Zámockého parku v Budimíri pri Košiciach.

Medzi vystavenými exemplármi sú napríklad pivové fľaše, poháre, účtenky. "Výstava zároveň prezentuje varenie piva od dávnych čias zhruba až po obdobie druhej svetovej vojny," uviedol pre TASR organizátor podujatia Karol Linhart. Dodal, že súčasťou výstavy bolo aj stretnutie priateľov penivého moku. Jeho priatelia si vyskúšali svoje sily aj v rýchlosti pitia.

Podľa Linharta súčasťou podujatia bolo pripomenúť si tradície pitia piva nielen v Košiciach, ale aj na celom Slovensku. "Táto tradícia bola na našom území veľká a predbehla aj bavorské krajiny. Korupcia štátnych úradníkov však spôsobila, že došlo k jej úpadku," doplnil organizátor. Poznamenal, že rodina Bauerneblovcov sa v Košiciach podieľala na varní piva od roku 1870 do roku 1948. Svojou produkciou zásobovala celého Uhorsko. Vyrábala tri druhy piva v troch stupňoch. Napríklad v roku 1915 vyrobila približne 100 tisíc hektolitrov piva. "Perličkou boli aj tri chladiace vagóny na prevoz piva, ktoré rodinná firma vlastnila v roku 1908," povedal Linhart.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/