(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Výstavu o dejinách a súčasnosti divadla na Slovensku otvorili v Košiciach
@ Kultúra -> Výstavy     Sep 16 2005 - 14:53 GMT
Košice 16. septembra (TASR) - Reprezentatívnu výstavu o dejinách a súčasnosti divadla na Slovensku pod názvom Divadlo - vášeň, telo, hlas otvorili dnes slávnostne vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach.

Rozsiahly projekt bratislavského Divadelného ústavu predstavili po prvý raz verejnosti od januára do mája 2005 v Bratislave, kde ho videlo viac ako 15 000 návštevníkov. Výstava, pozmenená a čiastočne aj doplnená, prichádza teraz na východné Slovensko a diváci sa s ňou môžu stretnúť na viacerých miestach Košíc. Najväčšia časť je inštalovaná v priestoroch Východoslovenského múzea na Námestí Maratónu mieru, ďalšie časti sú v historickej budove Štátneho divadla, v košickom Bábkovom divadle a od októbra aj v Divadle Thália.

Prvýkrát v histórii Slovenska výstava predstavuje divadlo v jeho najrozmanitejších historicko-spoločenských a umeleckých súvislostiach. Mapuje slovenské profesionálne divadlo od jeho vzniku, cez dôležité vývinové medzníky až po súčasnosť, ale aj jeho prehistóriu – divadelné prejavy a aktivity od stredoveku až po založenie Slovenského národného divadla roku 1920.

Autori a usporiadatelia výstavy si rok 2005 na jej prezentáciu nezvolili náhodou. Presne pred 85 rokmi vzniklo založením SND profesionálne divadlo na Slovensku. Tento rok je zároveň aj rokom 60. výročia založenia Štátneho divadla v Košiciach.

Návštevníci výstavy budú mať možnosť spoznať históriu divadla na Slovensku v podobe plagátov, fotografií, rekvizít, kostýmov, kostýmových a scénických návrhov, makiet divadelných budov, masiek, bábok, figurín, rodinných divadielok, rukopisov hier, zvukových nahrávok, zostrihov z televíznych a video záznamov, ale aj osobných predmetov divadelných umelcov.

Výstava má zaujímavé sprievodné podujatia. Usporiadatelia nadviazali aj na veľký záujem, s ktorým sa v Bratislave stretli prehliadky s odborným výkladom, či besedy s divadelnými tvorcami, najmä medzi školskými triedami a ponúkajú ich aj v Košiciach. Výstava tak dáva možnosť študentom a ich pedagógom oživiť naše dejiny divadla a zábavnou formou ich zaradiť do učebného procesu.

Výstava potrvá do 15. januára 2006.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/