(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Festival Zlatý žobrák 2004 prilákal zástupcov 24 štátov
@ Aktuálne -> Médiá     May 31 2004 - 07:38 GMT
Už v stredu 2. júna navštívia Košice zástupcovia 24 krajín z troch kontinentov, aby sa zúčastnili 10. medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák 2004. Akcia, ktorá svoje počiatky začala písať za mimoriadne skromných podmienok, sa vďaka dobrej myšlienke a kvalitám presadila na medzinárodnej úrovni ako uznávaný festival, mimochodom aj jediný svojho druhu na svete. Počas štyroch dní sa v Dome techniky budú premietať dokumentárne filmy a iné žánrové príspevky z lokálnych televízií, ktoré „pohľadom z dola“ dokumentujú súčasný stav života vo všetkých jeho podobách.

Organizátori sľubujú, že tento rok nebude iný. Naopak, vzrastajúcu úroveň festivalu potvrdia príspevky, z ktorých už niektoré predstavili. Napríklad z Rumunska do Košíc príde dokument, v ktorom televízny štáb spracoval na konkrétnom prípade vieru vo vampírizmus. Obyvatelia jednej dediny požiadajú úrady, aby oficiálnou cestou mohli otvoriť jeden z hrobov a mŕtvemu mužovi prebodnúť srdce dreveným kolom. Povolenie nakoniec dostanú. Áno, aj to je Európa 21. storočia, avšak v dokumente, ktorý by ústredná televízia Rumunska na export neponúkla.

Rovnako zaujímavo vyzerá aj príspevok zo Srbska. V jednom kostole sa už päť rokov skrývajú ženy zo strachu pre národnostným prenasledovaním. Po celý čas žijú odrezané od oblohy, slobody pohybu a poučené vojnovými udalosťami radšej prijímajú osud dobrovoľných väzňov. Aj tento dokument vytvorila lokálna televízia, aj tento dokument by sa asi nikdy nedostal za hranice, ak by ho stvárnila ústredná televízia.

Lokálne televízie majú totiž tú nespornú výhodu, že ak mapujú región, tak nie z pohľadu ľudí žijúcich v odľahlom hlavnom meste, ale priamo na základe vlastných poznatkov, zvyklostí i mentality. Približujú život so všetkými jemnými odtieňmi zvyklostí lokálnych pomerov.

Do súťažnej prehliadky je doteraz ponúknutých vyše sto programov, ďalšie donesú zástupcovia televízií pri príchode. Prehliadku bude hodnotiť medzinárodná porota. Jej predsedom bude už tradične americký mediálny expert Ed Baumeister. Ten už vlani pri porovnávaní americkej a európskej produkcie v rozhovore pre Cassovia.sk uviedol: „Americké lokálne televízie sú úplné hovno. Absolútne hovno. Je to len o vraždách, násilí a rockových hviezdach. Nie je tam priestor pre normálnych ľudí. A je to tak vo všetkých štátoch USA. Neviem si predstaviť, že by také vynikajúce filmy, ktoré som videl na festivale Zlatý žobrák, boli niekedy videné v americkej televízii. V Amerike sa vysiela len to, čo kričí, vybuchuje, havaruje, má akčný dej a svet celebrít. Nič, čo by otváralo oči a myseľ.“

Okruh divákov Zlatého žobráka je ohraničený priamymi návštevníkmi festivalu. Ako však uviedla jeho riaditeľka Eva Děkanovská, filmy zo súťažnej prehliadky budú postupne uvádzať vo svojom vysielaní viaceré lokálne televízie, v Košiciach to bude na programe TV NAŠA.

Účastníci sa okrem prehliadky zúčastnia aj viacerých mediálnych workshopov a pracovných stretnutí. Hlavné témy budú „Európske spravodajstvo“, „Korupcia a médiá“, „Strih a hudba v programe“, „Mediálna gramotnosť a otvorené kanály“.

Organizátormi festivalu sú Nadácia City TV, Music Box/TV Naša, záštitu prevzal európsky komisár Ján Figeľ. Spoluorganizátormi sú Dom techniky a Mesto Košice.

Samostatné prezentácie počas festivalu majú Europe-by-Satellite, Mostra Communications, Televízia v Južnej Kórei, Festival Zlaté koleso Macedónsko, Slobodné vysielanie, Magistrát mesta Niš – odd. Audiovízie.

Medzi najznámejšie mediálne osobnosti medzinárodného významu na festival Zlatý žobrák 2004 prídu: Rick Thompson T-Media /UK/, Bruce Parker BBC /UK/, Diederik Bangert Europe by Satellite /B/, Barbara Lewandowska Mostra Communications /PL/, David Rushton /UK/, Jurgen Linke Offener kanal /GER/, Darko Kovic Niš /SRBSKO/, M.J.Kim /JUŽNÁ KÓREA/, Igor Barát /SK/, Erika Kocsor /HU/, Jeff Lovitt /GER/.

Cassovia.sk je mediálny partner festivalu a v najbližších dňoch vám z neho prinesieme viacero príspevkov.

Slavomír Szabó

Domovské stránky festivalu: www.festival.sk

Linky z predchádzajúcich ročníkov:

Festival miestnych a lokálnych TV - Zlatý žobrák Košice 2000

Začal Košický žobrák 2000

Skončil 6. Medzinárodný festival mestských a lokálnych televizií "Zlatý žobrák"

K prednáške českého publicistu Jiřího X. Doležala zameranej na "DROGY"

V Košiciach začne 7. ročník medzinárodného festivalu lokálnych televízií : Zlatý žobrák 2001

Začal 7. ročník medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák 2001

Skončil 7. ročník medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák 2001

Kauza vysťahovania Rómov z ČR očami režiséra Dušana Trančíka

Festival lokálnych televízií Zlatý žobrák navštívi aj syn Charlieho Chaplina

Zlatý žobrák začal s témou nanajvýš citlivou – mediálnou etikou

Skončil festival lokálnych televízií Zlatý žobrák Košice 2002

Ostane po Zlatom žobrákovi len žobrácka palica?

Eugene Chaplin sa nevydal v šľapajách svojho slávneho otca, učarila mu hudba...

Festival Zlatý žobrák začal prehliadkou filmov

Chcete osloviť ľudí v televízii?

Zlatý žobrák – žobrák v očiach Slovenska a zlatý v očiach ostatného sveta

Skončil 9. ročník medzinárodného festivalu Zlatý žobrák


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/