(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
České dni do 3. tisícročia
@ Kultúra -> Výstavy     Apr 09 2002 - 10:17 GMT
Výstava výtvarníkov rôznych národností košického regiónu poteší oko i dušu

Výstava, ktorá bola nedávno v rámci Českých dní slávnostne otvorená v Maďarskom spoločenskom dome na Mäsiarskej 59, môžete obdivovať do konca októbra. Je naozaj utešená, veselá, rôznorodá a pútavá. Nielen preto, že autormi diel sú výtvarníci rôznych národností košického regiónu. Ide o prácu profesionálov, ktorí tvoria pre radosť. Samotné mená ako Helmut Bistika, Milena Ostrolucká, Ján Terifaj, Miroslav Mojžíš, Milena Ostrolucká, Ladislav Staňo, Djuro Njemoga, Andrej Gore, Tibor Galgóczy, Vlastimil Tichý, Ľubomír Kolinovský,Vladimír Dovičák, Ladislav Tverďák, Stanislav Nišponský, Milan Bandurčin, Soňa Kotánová, Dušan Solčány, Petr Timeš, Júlia Zelená, Andrej Antony, Jana Šlosárová a ďalšie, okrem iného napovedajú, že ide tak o rozmanitosť žánrov - od sochárstva, cez umelecké remeslo po maľbu, ako aj o pestrosť smerov - od realizmu, cez ilustrátorstvo, surrealizmus, až po abstrakciu.

Motto výstavy - "Spolu do 3. tisícročia" - vyzdvihol na vernisáži generálny konzul Českej republiky Josef Byrtus slovami: "Košice sú multinárodnostný región. Nažívajú tu v pokoji rôzne národnosti a ani umelci nemajú tendenciu vyvyšovať sa jeden nad druhého. Košice ukazujú Európe, ako má súžitie Róma s Maďarom, Ukrajincom... vyzerať. Všetko sa to odráža nakoniec v kultúre. Takže aj táto výstava je dokladom, že vieme žiť, ako ľudia tretieho tisícročia..."

Organizátormi tohto projektu sú: Občianske združenie Dizajn fórum, Fórum inštitút a Košický spoločenský dom. Dizajn fórum spomínanú výstavu spracovalo do mesačníka Revue vizuálnej komunikácie, v ktorom sa dočítate čo-to o tom-ktorom výtvarníkovi.

Pripomíname, že najbližším podujatím Českých dní je rozprávka pre najmenších "Alibaba a 40 lúpežníkov. Hrať budú herci profesionálneho súboru Naivní divadlo Liberec H. Fantlová, Z. Schmidová, Z. Peřina, M. Sýkora a J. Švec. Predstavenie je pripravené na 18. októbra, 9. a 11. hodinu v CVČ Domino.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/