(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Dnes v KULTPARk-u DOKUMENTÁRNA MONODRÁMA
@ Kultúra -> Podujatia     Mar 15 2011 - 05:04 GMT


 M.H.L. - SLÁVA DAUBNEROVÁPozoruhodná autorka a performatívna umelkyňa Sláva Daubnerová vo svojej monodráme rekonštruuje komplikovaný osud prvej slovenskej divadelnej režisérky Magdy Husákovej-Lokvencovej (odtiaľ názov M.H.L.). Na podklade dobových materiálov o živote manželky ľavicového intelektuála, politického väzňa a neskôr prezidenta normalizačného Československa Gustáva Husáka autorka odhaľuje strhujúci a aktuálny príbeh formovania a deštrukcie umeleckých ambícií v zrážke s valcujúcim mechanizmom totalitnej politiky.


 


Predstavenie získalo viaceré významné ocenenia - Objav sezóny 2010 v prestížnej ankete Dosky 2010, v ktorej bolo nominované aj ako Inscenáciu sezóny 09/10, ďalej mu bola udelená Výročná cena Literárneho Fondu za réžiu a herecký výkon a bolo nominované na Kultúrnu udalosť roka v kategórii Divadlo, ktorú každoročne vyhlasuje denník SME.


#CONT#


Podobne ako v minulých autorských dielach, začína od faktov, či dokonca zaznamenaných myšlienok skúmanej osobnosti, ktoré modeluje a tvaruje pre ňu vlastnou hereckou senzibilitou a svojským režijným intelektom do veľmi súčasného a naliehavého vyznania. Prostredníctvom inscenácie M.H.L. síce nepriamo sprítomňuje vývoj politických udalostí v povojnovom Československu, ako aj život vtedajšej kultúrnej obce či umeleckej bratislavskej elity, ale hľadá v nich nadčasovosť, univerzálnosť bez toho, aby bola pamfletová, skĺzla do popisnosti alebo moralizovala.


 


 


Magda Husáková-Lokvencová bola výnimočná žena. Doktorka práv, prvá slovenská režisérka, manželka Gustáva Husáka, intelektuálka, charizmatická a krásna žena a celkovo výnimočná osobnosť slovenskej kultúry. Osobnosť, na ktorú sa, žiaľ, tak, ako máme vo zvyku, pomaly zabúdalo. Našťastie, posledné desaťročie prinieslo intenzívne snahy o rozpamätanie sa na význam tejto neobyčajnej ženy.


 


Magda Husáková-Lokvencová by mohla byť prvou slovenskou režisérkou aj tisíckrát, no keby jej život nebol bohatý na toľko dramatických udalostí, sotva by dnes mohla vzniknúť dokumentárna inscenácia takéhoto rozsahu a kvality. Avšak život, ktorý Husáková- Lokvencová žila, doba, ktorej bola svedkom, povolanie, ktoré si zvolila, ľudia, ktorí sa stali spoločníkmi jej života, ale aj samotný jej charakter, sú silnými podnetmi na tvorbu nových umeleckých foriem.


 


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/