(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Valalická krojovaná paráda
@ Kultúra -> Podujatia     Oct 09 2006 - 07:03 GMT
Obec Valaliky v spolupráci s Krajským osvetovým strediskom Košice a Klubom milovníkov autentického folklóru (KMAF) usporiadali túto nedeľu 8. Októbra jedinečné podujatie „Valalická krojovaná paráda“. Akcia bola najmä výsledkom mimoriadnej iniciatívy starostu obce Valaliky Ing. Milana Tótha a PhDr. Marty Čiderovej z oddelenia kultúry KSK.

V miestnom kultúrnom dome to doslova hýrilo pestrofarebnými krojmi a tento tradičný odev bol zároveň aj podmienkou vstupu na zaujímavý program, ktorý sa uskutočnil v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2006. Podujatie vzdalo hold a uctilo si všetky valalické krojované ženy, ktorým bol vytvorený priestor na predstavenie vlastných krojov, spôsobu ich ušitia a zdobenia.

Folklór si publikum vychutnalo v ucelenej podobe. Nechýbalo vystúpenie ľudovej hudby ŽELEZIAR z Košíc či detí zo ZŠ v Čani pracujúcich vo folklórnom krúžku PANTĽIČKA. Diváci ocenili i vystúpenie domácej sólistky Anny Eliášovej a členiek ženskej speváckej skupiny PARADNE ŇEVESTI z Valalík. Páčila sa aj mužská spevácka skupina BAKŠANE z Kokšova – Bakše a úspech zožala i folklórny súbor HORNÁD z Košíc.

Súčasťou popoludnia bola prezentácia krojov z Abova vo forme výstavy tradičného ľudového odevu, exponáty remeselnej výroby a ručných prác a prítomní obdivovali aj tradičné ľudové izby, ktoré ich preniesli o pekných pár rôčkov späť.
Komplexný pohľad na miestny folklór, ktorý bol hlavným cieľom organizátorov, sa podarilo návštevníkovi predostrieť v mimoriadne kvalitnej forme. „Okorenením“ bol tanečný dom v závere podujatia.

KMAF zrealizoval v rámci nedeľného popoludnia výskum miestnych krojov.
Úspech zožala aj prednáška etnografky PhDr. Klaudie Bugánovej z Východoslovenského múzea v Košiciach, ktorá návštevníkom priblížila výsledky etnografických výskumov odievania a úpravy vlasov zo slovenskej časti Abovskej župy v mikroregióne Hornád.

Andrea NITKULINCOVÁ


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/