magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Civilizácia systémovo pracuje na samozničení vysušovaním kontinentov
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Jan 07 2005 - 01:58 GMT
(Ľudia a voda – tlačová správa) -- Vysušovaním kontinentov sa odľahčuje zemská kôra kontinentov a o tu istú váhu vody sa zaťažuje zemská kôra oceánov. Vysušovaním kontinentov meníme priestorové zaťaženie zemskej kôry. Zemská kôra kontinentov je odľahčená i zaťažená o miliardy ton vody. Za posledných 100 rokov bola zemská kôra v oblasti kontinentov odľahčená a zemská kôra v oblasti oceánov zaťažená o viac ako 37.000 mld. ton (stúpnutie hladín oceánov o cca 10 cm).

Z toho logický vyplývajú priestorové zmeny zaťaženia zemskej kôry, čo je potenciálnym zdrojom pohybu zemskej kôry na geologických zlomoch. Za posledných 100 rokov rástla priestorová zmena zaťaženia zemskej kôry, tak kontinentov, ako aj oceánov. Toto je jednou z príčin častejšieho výskytu zemetrasení s väčšou intenzitou. Ak bude vysušovanie kontinentov pokračovať naďalej, je možné očakávať ešte ničivejšie zemetrasenia, tak na kontinentoch, ako aj pod hladinou oceánov s katastrofálnymi dôsledkami na civilizáciu.

Slovensko tiež prispieva k zmene zaťaženia zemskej kôry. Spriemyselňovanie krajiny (lesný, poľnohospodársky a urbárny priemysel) odľahčuje ročne zemskú kôru na Slovensku a zaťažuje zemskú kôru oceánov v priemere o 250 mil. ton. Za posledných 100 rokov sme zemskú kôru v oblasti Slovenska odľahčili a v oblasti oceánov zaťažili o viac ako 12 mld. ton. Štáty Európskej únie svojím spriemyselňovaním krajiny odľahčujú Európsky kontinent a zaťažujú oceány ročne o cca 40 mld. ton. Za posledných 100 rokov je to viac ako 4.000 mld. ton. To znamená, že celý svet je zodpovedný za to, čo sa udialo v Ázii.

Ak bude proces vysušovania kontinentov pokračovať tempom ako doteraz, budeme svedkami nebývalých zmien nie len extremalizácie počasia, ale aj častejšieho výskytu zemetrasení, tak na kontinentoch, ako aj pod hladinou morí. Riešenie je jednoduché. Stačí zastaviť vysušovanie kontinentov a obnoviť pôvodný hydrologický cyklus, pretože vysušovaním kontinentov pracujeme na definitívnom samozničení súčastnej civilizácie.
Ľudia a voda na základe poznania stavu vody na Slovensku s interpretáciou na planétu ZEM ponúka verejnosti východisko. ZASTAVME VYSUŠOVANIE KONTINENTOV. Tým zmierníme riziká živelných pohrôm, povodní, súch, požiarov, zemetrasení, nedostatku vody, potravinovú bezpečnosť, ubúdanie biodiverzity i potenciálne zdroje medzinárodných konfliktov a vojen.

Pozývame občiansku verejnosť, kompetentné orgány, vládne i súkromné inštitúcie a medzinárodné organizácie spolupracovať na zastavení vysušovania kontinentov a stabilizácii globálneho ekosystému planéty ZEM. Ľudia a voda ponúka riešenie v podobe KOŠICKÉHO PROTOKOLU pre vodu v 21. storočí.

Michal Kravčík, predseda Ľudia a voda
Ľudia a voda, Čermeľska cesta 24, 04001 Košice
Tel./fax: 055 – 7998806-8
e-mail: ludiaavoda@ludiaavoda.sk   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606