magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Zlatý žobrák mojimi očami
@ Ako to vidím ja...      Jun 01 2004 - 07:26 GMT
Nedávno som po dlhšom čase opäť siahol po diaľkovom ovládači a prepínal z programu na program. Na jednej z televíznych staníc sa pokúšal vyvetraný humorista o akúsi politickú satiru, ktorá vyvolávala skôr úškrny ako smiech. Na ďalšom programe zasa práve prebiehala politická diskusia o veciach, ktoré v našom type demokratického systému nie sú ani zďaleka ovplyvniteľné názormi „radových občanov“. Rovnako to bolo aj na nasledujúcom programe. Keď som prepol ďalej, z televíznej obrazovky sa mi v bombastickom reklamnom spote snažila prihovoriť akási modelka a presviedčala ma, aký je môj život beznádejný a prázdny, pretože nepoužívam výrobky istej firmy. Na televíznej stanici s detskými programami zápasili zrudné vesmírne monštrá s laserovými pištoľami, hudobný kanál mi naservíroval rapujúceho tučného černocha v pestrofarebných gatiach a s hrubou zlatou reťazou okolo krku. Našiel som aj zopár filmov. V jednom super úspešný detektív a dlhonohá novinárka pátrali po beštiálnom zločincovi, v ďalšom pes – detektív riešil ďalší z kriminálnych prípadov a v nasledujúcom filme, či vyše sto dielnom seriáli sa všetky úspešné a krásne hrdinky zaoberali problémami, ktoré sú mi absolútne cudzie.

Opäť som vypol televízor a siahol radšej po knihe. Necítim sa byť nepriateľom televízie, ale je mi ľúto času venovanému programom, ktoré sú pravdepodobne určené niekomu inému, nie bežnému človeku, čo žije v úplne inom prostredí, než ponúka televízia. Možno nie v takom bombastickom, atraktívnom, ale predsa len v tom, ktoré mu je prirodzené.

Pokiaľ mi televízia každý deň servíruje super-úspešných detektívov, keď mi ako výkvet spoločnosti ponúka supermanov a Jamesov Bondov, mám pocit, že to nie je pre mňa. Isto, aj ja si približne raz za dva mesiace pozriem akúsi filmovú rozprávku vytrhnutú z reality, ale každý deň?

Priam neznášam filmy, v ktorých vystupujú novinári. Nevidel som ešte ani jeden, ktorý by zobrazoval moju profesiu v reálnom svetle. Poznám kriminalistu, ktorý neznáša detektívky, pretože deformujú skutočnosť, v akej sa pohybuje. Poznám lekárku, ktorá z rovnakého dôvodu nepozerá filmy z lekárskeho prostredia. A sme u podstaty problémy. Televízia, dovolím si tvrdiť, vymenila náš skutočný svet za akési ohurujúce produkty a nezobrazuje realitu. Je to jej poslaním?

Samozrejme, každý deň sledujem správy. Dokonca na viacerých staniciach. Zdá sa mi však, že vedúci pracovníci spravodajských oddelení, žijú v akomsi skleníkovom efekte. Že sa nesnažia poukazovať na problémy, ktoré bezprostredne trápia ľudí tejto krajiny, ale naháňajú tváre známych osobností. Čím viac známych tvári sa v správach ukáže, tým ich pravdepodobne považujú za lepšie.

Rád by som poukázal na príklad našej verejnoprávnej televízie. Ak nie je rýdzo bratislavská, ale skutočne slovenská, očakával by som, že bude ponúkať spravodajstvo zo Slovenska, teda regionálne vyvážené. Česká televízia by v tomto smere mohla ísť príkladom. Lenže u nás sa regionálne správy dostávajú do samostatných blokov, ktoré sú vysielané v čase, kedy si ja, rovnako ako väčšina obyvateľov tejto krajiny, nemôže dovoliť pozerať televíziu.

Existuje v tejto situácii nejaké riešenie? Stále sa nádejam, že áno. Lenže neočakávam, že by nastala zmena zhora. Tým pánom je v ich útulných kanceláriách veľmi dobre na to, aby sa pokúšali priblížiť ľuďom z nebratislavských regiónov. Skôr predpokladám, že k určitým zmenám by mohlo dôjsť rozšírením sietí regionálnych televízií. Televízií, ktorých zamestnanci včítane vedenia žijú v regióne, čo spravodajsky, publicisticky i dokumentárne pokrývajú. Poznajú jeho priority i problémy, mentalitu a zvláštnosti. V súčasnom stave inú cestu nevidím.

Pred desiatimi rokmi sa konal prvý ročník festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák. Bola to akcia, ktorej budúcnosť vyzerala neisto. Dokonca každý rok sa tlačová beseda venovaná festivalu začala konštatovaním jeho riaditeľky Evy Děkanovskej, že je možné, že tento ročník bude z finančných dôvodov posledný. Prvý krát tomu takto nebolo až teraz, keď predstavovala ročník jubilejný – desiaty.

Zdá sa, že situácia sa mení. Tento rok je oficiálnym partnerom festivalu už aj mesto Košice. Nakoniec, zaslúžene. Veď tu príde vyše 100 mediálnych zástupcov z 24 krajín z troch kontinentov. Určite tak ako každý rok, každý nakrúti aspoň spravodajský šot, ak nie dokument o Zlatom žobrákovi a správa o Košiciach sa dostane do sveta. Je to naozaj výborná propagácia pre mesto.

Lenže nech už sú proklamované zámery festivalu akékoľvek, zdá sa mi, že ten prioritný je jediný. Lokálne televízie sa chcú podeliť o skúsenosti, ako na dravom mediálnom trhu prežiť popri ústredných televíziách. V neposlednom rade tu ide aj o prezentáciu toho, čo vytvorili. A práve ich dokumenty ma lákajú viac, ako čokoľvek, na čo naďabím pri prepínaní programov.

Rumuni na tento rok ohlásili premietanie dokumentu o viere vo vampirizmus. Od čias grófa Drakulu to asi nie je nič výnimočné, ak by sa ich viera, či povery nepretavili do reality. Dokument má zobraziť prípad z istej dediny, ktorej obyvatelia oficiálnou cestou požiadali úrady, aby mohli otvoriť jeden hrob a nebožtíkovi prebodnúť srdce dreveným kolom. Ich žiadosť dokonca nebola zamietnutá. .

Možno si poviete, že to nie je na mediálnom trhu nič nové. Že ste videli veľa filmov s rovnakou zápletkou. Ale to nie je výtvor scenáristu, ktorý si po dvoch pohároch vína zapne počítač, aby začal písať. To je život, aj keď v extrémnej podobe. Je to aj o Európe súčasnosti. Je dokonca dôvodné predpokladať, ako som už o tom raz písal, že takýto dokument by nenakrútila a nepustila do sveta ústredná rumunská televízia. Tu je ten rozdiel!

Lokálne televízie ďalších krajín tohto roku ponúkli vyše 100 príspevkov. Organizátor vyberie tie najlepšie. Od dokumentov vojnou zmenených balkánskych krajín až po miestne zaujímavosti spracované netradičným pohľadom. Pohľadom zdola. Pretože to je práve výnimočnosť lokálnych televízií. Že nežijú v skleníkovom efekte dobre situovaných žurnalistov, nie sú vedené ústredím hlavného mesta, ale vnímajú svoj región z pohľadu radového človeka.

Festival Zlatý žobrák je jediný svojho druhu na svete. Napriek tomu doposiaľ nedostal z Ministerstva kultúry SR ani korunu. No, je v Košiciach... Ale podporili ho napríklad Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva a Veľvyslanectvo USA. Sme radi, že nám Holanďania a Američania rozumejú.Slavomír Szabó

P.S.: Po festivale budú jednotlivé príspevky vysielané v televízii. Nie v ústredných, ale na lokálnych kanáloch. V Košiciach na programe TV NAŠA.

Domovské stránky festivalu: www.festival.sk

Zlatý žobrák 2004:

Festival Zlatý žobrák 2004 prilákal zástupcov 24 štátov

Linky z predchádzajúcich ročníkov:

Festival miestnych a lokálnych TV - Zlatý žobrák Košice 2000

Začal Košický žobrák 2000

Skončil 6. Medzinárodný festival mestských a lokálnych televizií "Zlatý žobrák"

K prednáške českého publicistu Jiřího X. Doležala zameranej na "DROGY"

V Košiciach začne 7. ročník medzinárodného festivalu lokálnych televízií : Zlatý žobrák 2001

Začal 7. ročník medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák 2001

Skončil 7. ročník medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák 2001

Kauza vysťahovania Rómov z ČR očami režiséra Dušana Trančíka

Festival lokálnych televízií Zlatý žobrák navštívi aj syn Charlieho Chaplina

Zlatý žobrák začal s témou nanajvýš citlivou – mediálnou etikou

Skončil festival lokálnych televízií Zlatý žobrák Košice 2002

Ostane po Zlatom žobrákovi len žobrácka palica?

Eugene Chaplin sa nevydal v šľapajách svojho slávneho otca, učarila mu hudba...

Festival Zlatý žobrák začal prehliadkou filmov

Chcete osloviť ľudí v televízii?

Zlatý žobrák – žobrák v očiach Slovenska a zlatý v očiach ostatného sveta

Skončil 9. ročník medzinárodného festivalu Zlatý žobrák   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606