magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Plzeňská hospoda
@ Služby -> Restománia      Apr 09 2002 - 09:23 GMT
***
Biela 3, tel:, otvorene: pondelok - nedeža: 9,00 – 01,00
hodnotenie: 3

Pravdepodobne poznáte čaro českých krčmičiek a reštaurácií. Vytvoriť podnik podobného charakteru sa rozhodli majitelia Plzeňskej hospody na Bielej ulici č.3, čo je bočná ulička vedúca z Hlavnej na Kováčsku.

Ak vstúpite dovnútra a začnete si prezerať interiér, je možné badať určité paralelné znaky s viacerými českými zariadeniami tohto druhu. Ťažké drevené stoly, celodrevené stoličky a lavice, na stene sú husto navešané staré dobové fotografie Prahy a grafiky podobného charakteru. Nechýba ani v dobovej uniforme oblečená plastika dobrého vojaka Švejka.

Aj keď hospoda nie je práve najmenšia, stoly sú tu dosť nahusto. Napočítal som ich 15 a to som ešte nepozeral za roh, kde miestnosť pokračuje. V ďalšej miestnosti sa nachádza šenk Valašského konzulátu, ktorý otvoril Bolek Polívka ako recesne-kultúrne centrum Valašska. Po dohode s jeho slovenskými „konzulmi“ dokonca možno za splnenia určitých podmienok žiadať o „valašský pas“.

Prišiel som sa tu však najesť a tak ma zaujímala kvalita obsluhy, jedál a ceny. Pravdupovediac, sú v centre mesta aj lacnejšie a kvalitné reštaurácie, chýba im však podobná atmosféra. Za 150 gramovú porciu sviečkových rezov so šunkov a vajcom tu zaplatíte 205,30 Sk. Alebo za 150 gramovú porciu morčacích pŕs na dusenom hrášku 137 Sk.

Sú tu však aj oveľa lacnejšie jedlá, najlepšie ceny má aktuálna denná ponuka. Napríklad v deň, keď som tu prišiel, stálo denné ponukové menu 99 Sk a skladalo za z 0,2 l zeleninovej polievky, 100 gramovej porcie krčmárskej dobroty s polovičnou dávkou ryže a polovičnou dávkou zemiakov a z 0,2 minerálky.

Skúsil som, či je možné najesť sa aj lacnejšie. Vyberal som z ďalších jedál dennej ponuky, kde som si objednal zeleninovú polievku za 14,10, prírodné tofu s ryžou za 58,20 Sk a malé plzeňské pivo za 18,90. Obed ma teda vyšiel na 91,20 Sk, no pravdupovediac, mal som sa po ňom ešte chuť dodžgať rohlíkmi. Ale ja som nenažranec...

Polievka bola na stole okamžite a jej kvalitu je možno hodnotiť len veľmi vysoko. Vynikajúca, hustá, lahodná, plná zeleniny, niet absolútne čo vyčítať. Porcia tofu však vo mne skôr vyvolávala spomienky na závodné stravovanie. Je pravda, že pripraviť tofu kvalitne si vyžaduje veľkú kuchársku zručnosť pri narábaní s korením. To vie máloktorá reštaurácia a tak by som ho tu skôr hodnotil ako košický štandard.

Pokiaľ ide o pivo, v ponuke je viacero značiek, ale v Plzeňskej hospode by malo asi najviac frčať plzeňské . Za pollitrík takéhoto čapovaného pivka tu necháte 31,90 Sk.

Určitou výhodou zariadenia je možnosť raňajok, čo zvyčajne neskôr otvárané reštaurácie neponúkajú. Raňajkové menu tu stojí 48 Sk.

(aktualizované: 12.3.2002)

sivo

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606