magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Skončil festival lokálnych televízií Zlatý žobrák Košice 2002
@ Aktuálne -> Médiá      Oct 12 2002 - 09:48 GMT
(Festival Zlatý žobrák Košice 2002 - tlačová správa) V sobotu 12. októbra 2002 sa skončil 8. ročník Medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák, ktorý sa konal sa pod záštitou štátneho tajomníka Ministerstva ZV Jána Figeľa.


Organizátori: Nadácia City TV, Mesto Košice, Expo Educ

Spoluorganizátori : Centrum nezávislej žurnalistiky Bratislava
Filmová a televízna fakulta VŠMU
Veľvyslanectvo USA v Bratislave
Miesto konania: Dom techniky Košice

Festival podporili: IREX ProMedia, OSF, Centron Slovakia, U.S.Steel, Veľvyslanectvo Švajčiarskej republiky

Čestný hosť festivalu: Eugen Chaplin , Smile production, Švajčiarsko
Toho roku sa akreditovalo 120 účastníkov zo 17 krajín Európy a USA. Účastníci predstavujú v priemere 50 televíznych a produkčných spoločností, z toho štvrtinu tvoria slovenské


Sedemčlenná medzinárodná porota na čele s Ed Baumeisterom /USA/ vyberala z 34 príspevkov v celkovom počte 12 vysielacích hodín a udelila 12 cien, vrátane štyroch čestných uznaní. Zvláštnou cenou je cena U.S. Steel , ktorú odovzdal prezident spoločnosti J. Goodish. Patrí programu najcilivejšie zobrazujúcemu tému adopcie a U. S. Steel ju dotuje 1000 dolármi. Táto motivujúca cena bude vyhlásená každoročne.


Víťazné programy 2002


Zlatý žobrák - “Pravidlá hry ,” TV Wisla, Poľsko, za dôsledné a vysoko profesionálne zobrazenie kriminálnych činov výtržníctva .

Cena Primátora mesta Košice - “Obloha nad Balkánom ", TV Čačak, Yugoslavia, za citlivú a hlboko ľudskú dokumentáciu problémov v prihraničných pásmach Európy.

Cena U.S. STEEL - “Mláďatá z kukučieho hniezda” televízia MPKET, Kobrin, Bielorusko, za dojemné, pritom však informatívne zobrazenie ťažkostí a úspechov pri starostlivosti o adoptívne deti .

Cena Asociácie lokálnych televízií Slovensko - “Poverčivosť ”, televízia Skif, Bielorusko za nápadité a humorné spracovanie na tému poverčivosti.

Cena Centronu Slovakia - “Dievča Dostojevský”, Internews Ukraina, za vysoko umelecké a profesionálne spracovanie námetu umierajúcej poétky .

Cena LION’S CLUBu - “ Na plný úvazok ,” Alternativna TV, Banja Luka, Republika Srpska a Bosna, za pocitové spracovanie príbehu utečeneckej rodiny, ktorá ešte aj po rokoch vojny na Balkáne bojuje o prežitie .

Cena Nadácie SIGILLUM OPPIDI SAAG - “Jediný", Radio Televizija Kragujevac, Yugoslavia, za objavný prístup k problému malých dedinských škôl v Európe.

Cena spoločnosti SCHWARTZ - “V ustavičnom pohybe ” Gava Televisio, Barcelona, Španielsko za podobizeň vynálezcu, ktorý pristupuje s plnou zodpovednosťou k riešeniu svetového energetického problému a považuje ho za svoj.

Čestné uznanie poroty 1 -- “O šťastí a nešťastí ” NTV Niš, Yugoslavia, za spôsob, akým načrtol univerzálne lekcie o strastiach a radostiach každodenného života

Čestné uznanie poroty 2. - “Klub proti rozdielnosti ” TV B92, Yugoslavia, za prekročenie hraníc bežného spravodajstva pri zisťovaní spoločenských postojov .

Čestné uznanie 3. -- “Rómsky dom ” Filmová a televízna fakulta VŠMU, Bratislava, Slovensko za zobrazenie problémov, ktoré má Slovensko s rómskym etnikom .

Čestné uznanie 4 -- “Vyrobené v Rumunsku ” TV Etalon, Rumunsko za čestný a otvorený spôsob, akým opisuje ťažkosti spoločenského správania v Rumunsku .


Témy tohtoročných workshopov :
I. Spravodajstvo v lokálnej televízii
Zdeněk Šámal šéfredaktor spravodajstva TA3 /SK/, Viera Krúpová šéfredaktorka spravodajstva STV.
II. Etika v žurnalistike
Hostia: Ronald G. Klayman (USA), Ruud de Bruin (NL),
člen výboru asociácie lokálnych médií OLON

III. Menšinové programy v lokálnej televízii
hostia: Alain Modoux /Belgicko/ konzultant - poradca UNESCO, Frederik Stucki/ Švajčiarsko/ Canal 3, riaditeľ rádia, Rastislav Durman / Juhoslávia /Media Art Service /

IV. Vytváranie vlastného imidžu televízie
hostia : Dizajenér Ivan Šveda, Centrum kreatívnych služieb TV Markíza /SK/

V. Volebná kampan v lokálnej televízii
hostia: Rastislav Kužel, občianske združenie MEMO 98 výkonný riaditeľ / SK/ Rada pre vysielanie a retransmisiu

VI. Reportáž - realita života
hostia: Ján Oparty /SK/ Filmová a televízna fakulta VŠMU,
Robert Kirschhof dokumentarista

8. ročník Medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák - Golden Beggar 2002 mal tú česť uviesť 11. októbra 2002 v Košiciach svetovú premiéru snímky Hold, za osobnej účasti syna a režiséra Eugena Chaplina, ako aj zástupcu producentskej spoločnosti ADB Jeffa Moreaua. Ide o hodinový dokument o Charliem Chaplinovi, ktorý vznikol pri príležitosti 25. výročia úmrtia večného tuláka, ktorým bude 25. december 2002, a ukazuje ho hlavne ako otca rodiny.

Sprievodcom snímky je Eugenova dcéra Kiera Chaplin. Rozpráva o svojom starom otcovi, jeho umení , práci a o jeho najznámejších filmoch Tulák , Vysťahovalec, Kid, Zlatá horúčka, Cirkus, Svetlá veľkomesta, Moderná doba, Diktátor, Monsieur Verdoux, Svetlá rámp, Kráľ v New Yorku, Grófka z Hong Kongu. Hovorí o paralele medzi Charlieho životom a jeho filmami, o Charliem ako filmárovi, producentovi a hudobnom skladateľovi. Práve túto jeho pomerne neznámu stránku, ktorej sa venoval do konca života, sa rozhodol Eugene vo filme zdôrazniť.
Dokument sa zaoberá aj nepríjemnými kapitolami Chaplinovho života. V roku 1940 sa začalo v Amerike čierne obdobie mccarthyzmu, ktoré sa dotklo mnohých osobností amerického kultúrneho života. Výnimkou nebol ani Charlie Chaplin. V roku 1952 musel s rodinou tajne utiecť do Európy. Po premiére filmu Svetlá rámp, vláda USA mu zakázala návrat do krajiny. Usadili sa vo Švajčiarsku. Rodinné sídlo si našli v kúpeľnom mestečku Vevey. V tejto snímke po prvý raz v živote zverejnil Eugene Chaplin zábery z rodinného archívu. Oona Chaplinová totiž zaznamenávala na malú kameru všetko, čo sa v rodine udialo. Dovedna existuje okolo 15 hodín materiálu, zložených trojminútových sekvenciií na 18 milimetrových filmových kazetách.

Ako záverom konštatovala riaditeľka festivalu Eva Dekanská, tohtoročné podujatie opäť posunulo latku náročnosti vyššie, tak po obsahovej ako aj estetickej stránke. Bolo tu oveľa viac zahraničných odborníkov, ako v minulosti. Pokiaľ ide o peniaze, trpíme ako vždy, tento ročník oveľa vážnejšie, lebo sme nedostali od nadácií ani korunu. Tie išli tentoraz na voľby. O tom, že sa však usilujeme dostáť vyzvaniam svedčí aj tá skutočnosť, že pre budúci rok máme polovičný prísľub účasti Larryho Kinga.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606