magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košický zlatý poklad lákal Göringa i Horthyho.
@ Rozhovory a reportáže      Feb 09 2007 - 03:09 GMT
Obrovský podzemný trezor Východoslovenského múzea na Námestí Maratónu mieru v centre Košíc ukrýva skutočný zlatý poklad. V špeciálnej trezorovej miestnosti s dvojitými pancierovými dverami je umiestnená jedna z najväčších zbierok zlatých mincí na svete. Nebyť náhody, dodnes by zrejme ležala pod kamennou dlažbou na Hlavnej ulici.
A nebyť chamtivosti jej nálezcov, mohli sa z nich stať neuveriteľní boháči. Namiesto štedrého nálezného, z ktorého mohli žiť bez práce do konca života, putovali do áreštu... Verejnosť pozná túto unikátnu zbierku pod názvom Košický zlatý poklad. Tvorí ho 2920 zlatých mincí, väčšinou dukátov a dvojdukátov, tri zlaté medaily a vyše dvojmetrová renesančná zlatá reťaz. Poklad bol uložený v špeciálnej medenej schránke.

„Mince sú z 15. až 17. storočia a pochádzajú z viacerých európskych štátov. Výnimočnou je antická trácka minca, pozdný statér Lysimach z 3. storočia pred Kristom. Mimoriadne vzácna je aj jazdecká medaila cisára Ferdinanda I. z roku 1541. Existuje z nej len zopár kusov,“ pýši sa riaditeľ Východoslovenského múzea PhDr. Robert Pollák.

Zlodeji prišli o štedré nálezné

Košický zlatý poklad našli stavební robotníci 24. augusta 1935 počas výkopových prác na Hlavnej 68, vtedy Štefánikovej triede 74. Pod bývalou hlinenou podlahou pivnice ležal vyše 250 rokov. Koncom 17. storočia (niekedy medzi rokmi 1679 a 1682) ho tam zakopal neznámy boháč, pravdepodobne zo strachu z neistej situácie vo vtedajšom Uhorsku, ktoré zmietali stavovské povstania. Predpokladá sa, že to bol cisársky komorský úradník, ktorý poklad zakopal sám, bez svedkov. Vo víre povstaleckých udalostí podľa všetkého prišiel o život, lebo sa poň už nikdy nevrátil.

Poklad nevyčísliteľnej hodnoty našli až robotníci košickej stavebnej firmy inžiniera Aloisa Nováka, ktorí v lete roku 1935 kopali základy pre novú budovu finančného riaditeľstva. S prácou už boli takmer hotoví. Majster však údajne trval na tom, že treba kopať ešte trocha hlbšie. Nebyť tohto rozhodnutia, zlaté mince by zrejme ostali natrvalo v zemi. Stačilo niekoľko úderov čakanom a medená schránka s rozprávkovým pokladom bola na svete. Ohúrení robotníci z nej narýchlo „potiahli“ 126 zlatých mincí a až potom nález ohlásili svojim nadriadeným. Niekoľko dukátov vzápätí predali zlatníkovi, aby mali na trúnok. Klenotník ich však okamžite udal na polícii. Keď sa zvyšok ukradnutých zlatiek pokúsili predať náhodným okoloidúcim v mestskom parku, zatkli ich četníci. Na čele podarených „obchodníkov“ stál akýsi Peter Staho, počerný Poliak, ktorý sa priženil do Košíc. Spolu s ostatnými nálezcami, bolo ich dokopy päť či šesť, skončili pre krádež za mrežami. Kvôli vlastnej hlúposti a chamtivosti prišli o mimoriadne štedré nálezné, ktoré v tom čase predstavovalo až jednu tretinu z ceny pokladu! Z týchto robotníkov sa tak mohli stať z večera do rána vážení boháči, namiesto toho si „ušili z hanby kabát“.

Túto udalosť zachytila aj doktorka Emanuela Nohejlová-Prátová z pražského Národného múzea, ktorá vypracovala úradnú správu o náleze pokladu. „Jako obvykle i při odkrytí košického pokladu byli nálezci a několik prvních svědků nálezu svedeni leskem mincí a nedbajíce, že se zbavují nároku na vysoké nálezné, rozebrali si 126 kusů, jež byli košickou policií později zase sezbírány a vloženy zpět k ostatním...“

Strastiplný návrat do Košíc

Zlatý poklad nesmiernej hodnoty sa v Košiciach dlho neohrial. Z miesta nálezu putoval do Generálnej finančnej pokladnice v Bratislave. Ani tu však dlho nepobudol – z bezpečnostných dôvodov ho previezli do Ústrednej štátnej pokladnice v Prahe. Počas II. svetovej vojny po ňom sliedili nemeckí i maďarskí „hľadači pokladov“. Žiadala si ho aj vláda Slovenského štátu a dokonca osobne aj ríšsky maršal Hermann Göring, zastupujúci protektor Karl Hermann Frank i maďarský regent Miklós Horthy. Košickú zbierku zlatých mincí však našťastie nedostali. Bezpečne ukrytá na dvoch rôznych miestach mimo Prahy „prežila“ až do konca vojny. Nemci ju síce horúčkovito hľadali, ale prísne utajené miesto uloženia im nikto neprezradil. To však ešte všetkým peripetiám nebol zďaleka koniec. Po komunistickom puči dokonca padol návrh, aby bol poklad roztavený a vyrobili sa z neho insígnie ktorejsi vysokej školy! Našťastie sa tento „skvelý“ nápad nepodarilo zrealizovať, inak by sme dnes už nemali čo obdivovať.

Koncom 60. rokov minulého storočia čoraz viac silnela požiadavka tunajších predstaviteľov na návrat pokladu do Košíc. Múzejníkom z Prahy sa však táto myšlienka vonkoncom nepozdávala. Operovali tým, že tu nie je vhodný a najmä bezpečný priestor na jeho uschovanie a vystavovanie. V roku 1969 Košičania dostali takmer nesplniteľnú podmienku: buď do troch mesiacov vybudujete bezpečnú trezorovú miestnosť, alebo na zlatý poklad definitívne zabudnite! S enormným vypätím všetkých síl sa to nakoniec podarilo stihnúť. Pomáhali dokonca aj robotníci, ktorí stavali neďaleký obchodný dom Prior. Inšpektorom z ministerstva financií doslova spadla sánka na zem, keď po troch mesiacoch prišli na kontrolu...

Do metropoly východného Slovenska sa Košický zlatý poklad natrvalo vrátil po 35 rokoch, v roku 1970. Východoslovenské múzeum ho umiestnilo v novovybudovanej špeciálnej podzemnej trezorovej miestnosti s dvojitými pancierovými dverami. Železobetónové steny dosahujú hrúbku dvoch metrov. Košický zlatý poklad je odvtedy najnavštevovanejšou zbierkou Východoslovenského múzea. Ročne si ho prezrie vyše 40-tisíc návštevníkov z celého sveta.

Marián Gladiš
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606