magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Zo Snežnej priepasti odstránili viac ako 100 ton kontaminovaného odpadu
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Oct 19 2006 - 09:50 GMT
(TASR) - Viac ako 100 ton kontaminovanej zeminy a ďalších cudzorodých látok odstránili zo Snežnej priepasti v Slovenskom krase zamestnanci rimavskosobotskej firmy Cavern. Práce ukončili práve v týchto dňoch.

"Zemina bola kontaminovaná najmä pesticídmi, ale našli sme tam aj ampulky z liekov či plechovice z chemikálií," povedal TASR konateľ firmy Ladislav Iždinský.

Odpad do priepasti začali zvážať v 60. a 70. rokoch uplynulého storočia pravdepodobne poľnohospodárske družstvá, ale aj menšie chemické podniky a jednotlivci.

Pracovníci firmy asi 20 metrov hlbokú priepasť čistením prehĺbili o dva až tri metre. Okolie útvaru teraz zabezpečia oplotením a výstražnými tabuľami.

Vyčistením Snežnej priepasti sa skončila druhá etapa čistenia priepastí Slovenského a Važeckého krasu. V lete už takto vyčistili Konskú dieru vo Važci.

Podľa Ľudovíta Gaála z pracoviska Slovenskej správy jaskýň (SSJ) v Rimavskej Sobote, Snežná priepasť a Konská diera boli najviac znečistenými priepasťami na Slovensku.

Firma Cavern vyčistila tri priepasti Slovenského krasu už na jeseň minulého roku. V jamách sa nachádzal najmä komunálny, ale aj biologický odpad v celkovom objeme asi 60 metrov kubických (m3). "Našli sme tam však aj lieky a DDT," pripomenul Gaál. SSJ dostala na čistenie priepastí okolo šesť miliónov Sk. Okrem fondov EÚ prispelo aj ministerstvo životného prostredia a časťou i samotná správa jaskýň.

Priepasti, ktoré vyčistili v prvej etape, už zabezpečili proti ďalšiemu znečisteniu. Na dvoch umiestnili kovové príklopy, najväčšiu, Dvojitú priepasť v Silickej planine oplotili.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606