magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Daniel Brogyányi – PRETVÁRANIE
@ Kultúra -> Výstavy      Oct 13 2005 - 04:25 GMT
Komorný výstavný priestor košickej FotoGalérie NOVA na Hlavnej 48 „hostí“ do 24.októbra veľkoformátové printy známeho slovenského výtvarníka a fotografa Daniela Brogyányiho z Bratislavy. Expozíciu nazvanú Pretváranie kurátorsky pripravil M.Cubjak z Múzea moderného umenia A.Warhola v Medzilaborciach.

V dobe doznievania umenia abstraktného expresionizmu a chápania kultu umelca ako najvyššieho šamana a veľkého intelektuála ( akademika ) v USA sa v „nasýtenej americkej spoločnosti“ prebudil „hlad“ po ľahkom, lacnom, sladkom … konzume a percepcii umenia. Otvoril sa priestor, ktorý v tom čase s veľkým „ART“ a ešte väčším „POP“ zaplnili umelci tvoriaci v čase začínajúcich šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch v Európe a USA. V popredí stála jednoduchá manipulácia s tými, ktorí o takúto manipuláciu doslova žiadali. V popredí stáli umelci, ktorí takúto manipuláciu prostredníctvom umenia ľuďom predostierali. V popredí jednoducho stáli umelci, ktorí zaujali v rámci svojich personálnych umeleckých projektov pozíciu v hnutí zvanom pop-art. Osobnosťou s najväčším umeleckým profilom v pop- arte sa v priebehu krátkeho času stal Andy Warhol, ktorého dedičstvo pripravilo pôdu pre kreatívne úsilie umelcov, ktorý pokračovali i prekračovali jeho odkaz v multimediálnej tvorbe i obrovského kreatívnemu potenciálu. Na Slovensku sa týmto odkazom azda najmarkantnejšie i najintenzívnejšie venuje Daniel Brogyányi, umelec balansujúci na hranici medzi vážnosťou výrazu a banalitou témy. Odráža sa to najmä v tom, že prekračuje pop-artovú ideu Andyho Warhola vtlačiť do banality vážnosť a dôstojnosť tým, že vkladá v rámci post pop-artu do vážnosti banalitu a morbídnosť. Kým portéty Andyho Warhola zachytávali podoby slávnych osobností v rôznom náklade i farebnej variácii, portréty Daniela Brogyányiho zachytávajú portréty slávnych osobnosti dotvorených na základe istej korešpondencie s ironickým zachytením časti ich osobnosti ( napríklad Peter Lipa je zobrazený v lipovom kvete a podobne ). Samozrejme , prekračovanie prostého umeleckého odkazu prostredníctvom dotvorenia či reinterpretácie v podobe portrétu nie je vecou novou, no v prípade Brogyányiho je to novosť v intencii hľadania nových paralel a podobnosti, v intencii hľadania percipienta, ktorý taktiež hľadá a dáva umeniu ten potrebný a nevyhnutný moment neustálej nepriehľadnosti a kreatívnej nedokončenosti. Zaujímavé je aj Brogyániho deštrukčné narábanie s flórou a faunou prostredníctvom počitáčovej techniky, ktorou nepopisuje ani neinterpretuje, ale nám tieto objekty predostiera v pozícii načrtávajúcej úplne nové alebo nám nevšedné konotácie.

Mgr. Martin Cubjak
kurátor výstavy a MMUAW   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606