magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Na sviatku tradičnej kultúry Cassovia Folkfest 2005 vystúpi vyše 900 účinkujúcich
@ Kultúra -> Podujatia      Jun 23 2005 - 05:47 GMT
(Magistrát mesta Košice – tlačová správa) – Vo štvrtok 23. júna – teda dnes - sa začína v Košiciach sviatok tradičnej kultúry európskych národov Cassovia Folkfest 2005, ktorý je súčasťou Dní tradičnej kultúry. Mesto Košice, Národné osvetové centrum Bratislava a umelecká a reklamná agentúra Kultobin chcú podujatím nadviazať na tradíciu košického medzinárodného folklórneho festivalu, ktorý sa po 23 ročníkoch naposledy konal v roku 1997.

Na štvordňovom podujatí vystúpi vyše 900 účinkujúcich. Bude medzi nimi päť zahraničných súborov (Cyprus, Bielorusko, Maďarsko, Bosna a Hercegovina, Rumunsko), šesť mládežníckych a päť detských súborov z Košíc, trinásť folklórnych súborov z rôznych slovenských miest a tri dedinské folklórne skupiny z východného Slovenska. Súčasťou programu je aj súťažná prehliadka choreografií folklórnych súborov z celého Slovenska a programy humoristickej skupiny Drišľak, Lúčnice a Zuzany Smatanovej.
Podujatia Cassovia Folkfestu (CFF) budú v zrekonštruovanom košickom Amfiteátri, na Hlavnej ulici, v Historickej radnici a Jumbo centre. Vstupné na podujatia je doslova ľudové. Permanentka na všetky podujatia počas štyroch dní stojí 250 korún (študenti a dôchodcovia 100 korún). Večerný trojprogram v amfiteátri v piatok i v sobotu je za 150 korún, nedeľný popoludňajší program za 100 korún. Každý, kto príde oblečený v ľudovom kroji má vstup zadarmo!

„Košice majú niekoľko vynikajúcich folklórnych súborov, množstvo ďalších pracuje v celom východoslovenskom regióne. Reprezentujú nás po celom svete. Myšlienka, že by mali mať dôstojný priestor na prezentáciu aj doma, vyprovokovala vznik Cassovia Folkfestu,“ vysvetlil vznik myšlienky primátor Košíc Zdenko Trebuľa. Poslanci mestského zastupiteľstva podporili festival z rozpočtu mesta sumou 300 tisíc korún. Ďalšie vyše dva milióny korún boli investované do rekonštrukcie amfiteátra, ktorý bol vo veľmi zlom technickom stave. Práce robili mestské podniky, Bytový podnik mesta Košice a Správa mestskej zelene. S finančnou podporou festivalu pomohli viaceré tunajšie spoločnosti a inštitúcie. „Pre amfiteáter hľadáme model fungovania, ktorý by zabezpečil jeho fungovanie v priebehu roka, v žiadnom prípade nechceme, aby investícia do jeho rekonštrukcie bola len jednorazová.“

Prezident vrcholnej prehliadky slovenského ľudového umenia - Folklórneho festivalu vo Východnej - Štefan Mráz sa stal aj prezidentom Cassovia Folkfestu. Ako správny východniar dlhý čas hovoril o tom, že Košice by mali mať svoj festival. „Bez pomoci mesta by sa to nedalo. Každý región by sa mal takto prezentovať. Keď hovoríme o budúcnosti v jednotnej Európe, s jednou menou, ústavou, jazykom, čo nás bude identifikovať? Predovšetkým folklór. Nevymýšľame nič nové, len chceme dať ľuďom kus dobrého folklóru,“ povedal Štefan Mráz. Podľa údajov, ktoré majú organizátori festivalu vo Východnej, viac ako 60 percent návštevníkov je vo veku do 35 rokov, veľká časť má vysokoškolské vzdelanie. „Mladí ľudia chcú vidieť dobré ľudové umenie. Cassovia Folkfest chce ponúknuť špičkovú úroveň, porovnateľnú s najväčšími slovenskými festivalmi.“

Popri vystúpeniach v centre mesta je väčšina programov sústredená do amfiteátra. Večerné bloky sú koncipované do trojprogramov. „V sobotu budú môcť Košičania vidieť najlepšie choreografie ľudového tanca v podaní súborov, ktoré sa z postupových súťaží dostali na toto celoslovenské vyvrcholenie z celého Slovenska. Program choreografií bude v Jumbo centre. V sobotu večer v amfiteátri uvedieme Abovskú svadbu, v ktorej budú účinkovať všetky košické súbory. Bude to veľkolepá ukážka tradičných zvykov, ktoré v abovských obciach sprevádzali tento obrad. Po nej vystúpi s reprezentačným programom Lúčnica,“ informoval programový riaditeľ Vladimír Urban. V nedeľu popoludní vo svojom programe vystúpia detské súbory, Cassovia Folkfest pozdravia interpreti z festivalových miest Myjavy, Terchovej a Detvy a v galaprograme sa prezentujú najlepšie výstupy účastníkov festivalu.

Podľa odhadov organizátorov sa rozpočet festivalu pohybuje medzi 2,6 až 2,8 milióna korún. K tomu treba pridať náklady na rekonštrukciu amfiteátra a ďalšie služby mestských podnikov, ktoré budú počas festivalu pomáhať zabezpečovať jeho hladký priebeh.

Zuzana Bobriková, hovorkyňa MMK

PRÍHOVOR PRIMÁTORA MESTA

Vážení milovníci ľudového umenia a priatelia folklóru!


Po niekoľkoročnej prestávke sa Košice opäť stanú festivalovým mestom plným ľudového umenia. Prvý ročník Cassovia Folkfestu nadväzuje na medzinárodný festival, ktorý bol súčasťou siete podujatí medzinárodnej organizácie C.I.O.F.F. Má ambíciu dokázať to, čo na západnom Slovensku slávnosti na Myjave, na strednom Podpolianske slávnosti v Detve. Východné Slovensko má obrovské folklórne zázemie, množstvo detských i mládežníckych súborov a dedinských folklórnych skupín, spevákov, ľudových hudieb. Ich členovia investujú veľa času a síl do krásnej záľuby. Mali by mať aj príležitosť prezentovať ju pred ostatnými. Verím, že obnovený košický festival s novým názvom bude priestorom pre potešenie všetkých – tých, ktorí sa folklóru venujú, ale aj tých, ktorí mu len privykajú.
Pre deti a mladých ľudí, ktorí doteraz nemali príležitosť spoznať, koľko krásy sa dá nájsť v ľudovom umení, je to ešte dôležitejšie.

Mesto Košice sa stalo spoluorganizátorom festivalu, pretože si ctí tradície. Naša história je veľmi stará, počiatky osídlenia územia môžeme sledovať už od konca staršej doby kamennej. Prvá písomná zmienka o južnom predmestí je z roku 1230. Vďaka obchodne i strategicky výhodnej polohe zaznamenali Košice rýchly vzostup. Udeľovanie privilégií napomáhalo rozkvetu remeselnej výroby, obchodu a zvyšovalo význam i rozvoj mesta. Z roku 1307 sa zachovali najstaršie cechové stanovy v krajine a v roku 1369 dostali Košice ako prvé mesto v Európe vlastný mestsky erb. Od začiatku 15. storočia stáli na čele Pentapolitany - zväzku piatich východoslovenských miest. Od roku 1347 až do začiatku 18. storočia si po Budíne zachovali postavenie druhého mesta Uhorska.

Košice boli vždy prirodzenou metropolou, lákali ľudí zblízka i zďaleka. Prichádzali remeselníci, obchodníci, ich rodiny, prinášali so sebou vlastné tradície, piesne, príbehy, ale ovplyvnilo ich aj nové pôsobisko. Vplyvy sa miešali, ľudia spoznávali nové a privykali rôznemu. To je jeden z dôvodov, že v tomto meste dokázali vždy vedľa seba existovať ľudia rôznych vierovyznaní, národností, zmýšľania, kultúry. Z Košíc sa stalo mesto tolerancie. V obciach okolo sídla abovskej župy sa dodnes uchovali tradície, tance, spevy i kroje. Svoje priniesli do mesta Gemerčania, Zemplínčania, Spišiaci aj Šarišania, ktorí tu prišli za prácou. Preto je celkom prirodzené, že v Košiciach privítame folklór z ktoréhokoľvek regiónu. Je nám rovnako vzácny, pretože je svedectvom o živote našich predkov, o ich radostiach aj starostiach.

Vitajte teda v Košiciach všetci, ktorí ste prišli na Cassovia Folkfest. Som rád, že spojením mesta, umeleckej agentúry Kultobin vedenej Vladom Urbanom a mecenáša folkóru Štefana Mráza vznikli podmienky na štart novej tradície. Želám vám všetkým príjemné chvíle v košickom Amfiteátri, na Hlavnej ulici i všade tam, kde zaznejú tóny ľudových piesní.
JUDr. Zdenko Trebuľa
primátor mesta Košice
  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606