magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Začala sa výstava KLIMATHERM * EKO * ENERGO
@ Obchod -> Výstavy      Apr 09 2002 - 13:18 GMT
usporiadateľ: Dom techniky ZSVTS
termín: 6. - 8. 2. 2001
miesto: Dom techniky, Južná trieda 2/A
vstupné: zadarmo

Dom techniky v Košiciach dnes (utorok 6. 2. 2001) otvoril 7. ročník výstavy klimatizačnej a vykurovacej techniky KLIMATHERM, 3. ročník výstavy zariadení zameraných na energetické systémy a 1. ročník výstavy vodného hospodárstva a ochrany životného prostredia ENERGO. Výstava potrvá do štvrtku 8. 2. 2001.

Otvoreniu akcie predchádzala tlačová beseda, ktorá naberala viacero rozmerov, od prezentácie vystavovateľov až po analýzu výstavníctva na Slovensku. Skutočnosť je takáto, že na KLIMATHERM * EKO * ENERGO 2001 sa prihlásilo 25 vystavovateľov, ktorí reprezentujú 50 spoločností, pričom Dom techniky oslovil možných 800 uchádzačov. Súčasný stav nižšieho záujmu o verejné prezentácie vidí riaditeľ Domu techniky Ing. Igor Kozák predovšetkým v súvislosti s útlmom stavebníctva na Slovensku. Ide teda o celoslovenský pokles, ktorý sa v Košiciach naviac prejavuje aj skutočnosťou, že druhé najväčšie mesto na Slovensku nemá výstavný pavilón. Podľa jeho vyjadrení, ak by sa súčasné Košice zadĺžili aj o 200 miliónov viac, bola by to návratná investícia, ktorá by naviac podporila medzinárodný kredit Košíc. V Európe býva štandardom, že približne každých 300 kilometrov býva veľké výstavné centrum. Na Slovensku pritom dominuje Bratislava a Nitra. Ak nezareagujeme včas a predbehne nás napríklad Miškolc, može to byť strata trvalá. Aj rozostavané kongesové centrum mesto Košice predalo.

V kontraste so poklesom záujmu o výstavníctvo zo strany výrobcov, distribútorov a priamych predajcov možno pozorovať záujem napríklad českých výstavných firiem o zaujatie pevných pozícií v organizovaní výstav a veľtrhov na Slovensku. V takmer rovnakom termíne ako KLIMATHERM * EKO * ENERGO českí organizátori pripravili v Nitre výstavu Aqua-Therm s veľmi podobným zameraním. Medzi najväčšími výstavnými spoločnosťami chýba vôľa dohodnúť sa na zladení termínov, situácia pripomína súboj viacerých "hladošov" o malú porciu stravy.

Organizátori sú presvedčení, že aj nižší počet vystavovateľov dokáže zabezpečiť dobrý prehľad v nových technologických trendoch a kvalita tým netrpí. Výstava KLIMATHERM * EKO * ENERGO prezentuje predovšetkým spoločnosti zamerané na vykurovanie, klimatizáciu a energetické systémy. V súčasnosti na trhu dominujú spoločnosti, ktorých produkty sa vyznačujú nízkou spotrebou energie a dobrými ekologickými parametrami. Výstava sa vyznačuje predstavením novej rady kondenzačných plynových kotlov v Košiciach po prvý krát. Na trh bola dodaná koncom roka 2000. Zároveň sa predstavujú závesné kotle s boilerom s objemom 40 litrov, ktoré nevytvárajú kondenz. Zatiaľ čo centrálne vykurovanie vyrába 1 GJ priemerne za 420 Sk a do konca roka sa očakáva cena 550 Sk, predstavované výrobky dosahujú finančné náklady na výrobu rovnakého množstva tepla za 120 až 150 Sk.

Súčasťou výstavy je aj sprievodné podujatie - odborný seminár Cassovia Therm 2001. Odborníci na výrobu a distrubúciu tepla sa budú venovať otázkam energentickej úspornosti, cestám zvyšovania efektívnosti zásobovania teplom, čistým uhoľným technológiam, ekologickým dopadom a ďalším blízkym témam.

(6. 2. 2001)
Slavomír Szabó
sivo@box.sk   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606