magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V STM vystavujú fotografie xantenského dómu,ktorý bol predlohou Dómu sv. Alžbety
@ Kultúra -> Výstavy      Oct 18 2004 - 02:19 GMT
Košice (TASR) - Výstavu fotografií, ktoré dokumentujú spojenie medzi Dómom v nemeckom Xantene a Dómom sv. Alžbety v Košiciach, otvorili v sobotu v Slovenskom technickom múzeu (STM).

Práve plány na výstavbu Dómu v Xantene, mestečku neďaleko Wuppertalu, v ktorom pôsobil aj známy slovenský rezbár Majster Pavol z Levoče, slúžili ako podklad pre projekt Dómu sv. Alžbety v Košiciach. V procese realizácie sa ale projekt menil.

Riaditeľ Košickej diecéznej charity Ján Dečo pre TASR povedal, že výstavu na tému Dóm v Xantene pripravili súčasní umelci z regiónu Severné Porýnie - Vestfálsko. Košičania tak budú môcť prostredníctvom dokumentárnych fotografií načrieť do histórie vlastného mesta z iného pohľadu.

Výstava, ktorá potrvá v Košiciach do začiatku novembra, je súčasťou osláv 200. výročia vzniku Košickej diecézy. Na dnešnej vernisáži sa zúčastnila delegácia z družobného mesta Wuppertal, ktorá je od štvrtka na návšteve Košíc.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606