magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Šesť streetballových košov pribudne v mestskej časti Dargovských hrdinov
@ Aktuálne -> Šport      Jun 07 2004 - 03:01 GMT
(Magistrát mesta Košice – tlačová správa) --V utorok 8. júna dostanú deti a mládež v mestskej časti Dargovských hrdinov šesť nových streetballových košov, ktoré budú môcť využívať vo svojom voľnom čase. Ich osadenie je súčasťou Preventívneho programu proti civilizačným chorobám, spoločného projektu spoločnosti Glaxo SmithKline, nadácie Glaxo SmithKline´s Global Community Partnership a jej slovenského partnera – Stredoeurópskej nadácie.

Podstatou tohto programu je vybudovanie 48 streetballových ihrísk na sídliskách v ôsmich krajských mestách a pravidelné zábavné, informačné a motivačné aktivity na 24 sídliskových školách, spolupráca s detskými lekármi, diskusné kluby pre rodičov a informačná kampaň.

Kľúčovou myšlienkou, ktorá by mala osloviť približne 11 tisíc detí zo sídlisk vo veku 11 – 16 rokov, je umožniť deťom zmeniť životný štýl, dať im viac pohybu, menej cukru a tukov.

Ambíciou projektu je, aby deti sami uvažovali o zdravom spôsobe života, vedeli sa správne rozhodnúť a mali základné vedomosti o civilizačných chorobách, ich vzniku a riziku, o tom, že je dôležité sledovať hladinu cholesterolu v tele.

Hodnota cholesterolu vyššia ako 4,85 sa považuje za nežiadúcu a je signálom k tomu, že treba zmeniť životný štýl. Preto je aj mottom celého programu pravidlo 4,85 – GAME OVER (pri hodnote 4,85 hra so životom končí). Počas troch rokov budú odborníci sledovať zmenu zdravého stravovania, športové činnosti vo voľných chvíľach a ďalšie aktivity detí na sídlisku Dargovských hrdinov.

Streetballové koše budú mať deti a mládež k dispozícii v otvorených areáloch základných škôl Ľ. Fullu na Maurerovej ulici, Fábryho, Charkovskej a Postupimskej ulici a medzi ZŠ Krosnianska 2 a Krosnianska 4. Obyvatelia sídliska sa budú môcť s Preventívnym programom proti civilizačným ochoreniam zoznámiť 8. júna 2004 o 16. hodine na Jegorovovom námestí, kde popri slávnostnom otvorení streetballových ihrísk budú pre všetkých pripravené hry, súťaže, autogramiáda majsteriek Slovenska v basketbale žien – hráčok Delty I.C.P. Košice a koncert skupiny Horkýže Slíže.

O stúpajúcom riziku civilizačných chorôb na Slovensku informujú odborníci z medicínskych kruhov už dlhší čas a poukazujú na nezdravý spôsob života vo vyspelých krajinách, ktorý už priniesol negatívne následky. Viac ako polovica Slovákov zomiera na srdcovo-cievne ochorenia, veľkým problémom je cukrovka, vysoký krvný tlak, ateroskleróza a ďalšie ochorenia. Ich spoločným ukazovateľom je zvýšená hladina cholesterolu.

Na naliehavú spoločenskú potrebu reaguje program, ktorý počas nasledujúcich rokov bude verejnosť poznať ako Preventívny program proti civilizačným chorobám. Je zameraný na deti a mládež z veľkých mestských sídlisk. Bude sa realizovať v Bratislave – Petržalke, Nitre – Klokočine, Trnave – Na družbe, Trenčíne – Juh, Žiline – Vlčinciach, Banskej Bystrici – Sásovej, Košiciach – Dargovských hrdinov a v Prešove – Sekčove.

Rozsahom, komplexnosťou a zameraním je program jedinečný nielen v krajinách strednej a východnej Európy, ale aj medi vyspelými krajinami. Iniciátorom a donorom programu je spoločnosť Glaxo SmithKline prostredníctvom svojej nadácie Glaxo SmithKline´s Global Community Partnership. Partnerom na Slovensku je Stredoeurópska nadácia. Odborní garanti programu sú Slovenská pediatrická spoločnosť a MUDr. Pavol Šimurka, hlavný odborník na pediatriu Ministerstva zdravotníctva SR. Záštitu nad programom prevzali minister zdravotníctva SR a primátori ôsmich slovenských krajských miest.

Zuzana Bobriková, hovorkyňa MMK   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606