magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

RÁKOCZIHO POVSTANIE V EURÓPSKOM KONTEXTE
@ Kultúra -> Výstavy      Nov 04 2003 - 06:40 GMT
29.10.2003 –december 2003

Východoslovenské múzeum, Námestie Maratóna Mieru 2

V roku 2003 si pripomíname trojsté výročie posledného stavovského povstania v Uhorsku – povstania Františka II. Rákocziho. Východoslovenské múzeum disponuje osobitnou rákocziovskou expozíciou v Rodoste, preto by malo byť výstavné pojednanie tejto témy pojednané z iného hľadiska, aký táto expozícia ponúka. Pri tejto príležitosti je možnosť využiť zaujímavý súbor vojenských máp a schém z fondu historickej tlače. Konkrétne je to súbor mapových listov Graphische Beilage zum des Werkes Feldzüge des Prinzen Eugen von Savoyen – Geschichte der Kämpfe Österreichs /Grafická príloha k práci Polné ťaženia princa Eugena Savojského – Dejiny bojov Rakúska/.

Uvedené dielo obsahovalo pôvodne v celkom dvadsiatich zväzkoch okolo 130 mapových listov, čo nedokážeme presne zistiť z dôvodu, že v našom fonde chýbajú vo zväzku I. listy VIII. A X. zobrazujúce pravdepodobne vojenskú výstroj a výzbroj a v sérii II. chýba celý zväzok VI. s udalosťami rokov 1713 a 1714. Tieto hiáty však neovplyvňujú vnímanie celého diela a obdobia Rákocziho povstania sa vôbec nedotýkajú. Momentálne je teda k dispozícii 121 mapových listov súboru. Práca Poľné ťaženia princa Eugena Savojského sledujuje obdobie od vojny proti Turkom v rokoch 1697/98 až po severotalianské ťaženie princa Eugena počas vojny o poľské dedičstvo v rokoch 1733/35. Obdobie rákocziovského povstania – 1703 až 1711 je dokumentované rok po roku sériou máp bojísk a pevností v Uhorsku, ale hlavne v Španielsku, južnom a strednom Nemecku, severnom Taliansku a Nizozemsku, keďže práve prebiehala vojna o španielske dedičstvo, známa tiež ako Štrnásťročná vojna.

V rámci tejto komornej výstavy sa zo súboru mapových listov vybrali tie, ktoré sa týkajú rokov 1701 až 1712, teda obdobia spomenutej vojny o španielske dedičstvo /chýbajú nám poslené dva roky/, vďaka ktorej sa mohlo pôvodne lokálne povstanie v Zátisí rozšíriť na územie celého Uhorska, a vďaka ktorej sa František II. Rákoczi stal štedro podporovaným spojencom Francúzska.Vystavené sú mapové listy zachytávajúce uhorské bojiská a uhorské reálie. Hlavné bojové akcie v strednej a západnej Európe by sa ilustrovali najznámejšími udalosťami /bitky pri Hochstädte, Turíne, Ramillies, Malplaquet, Oudenaarde, Zaragoze, Villaviciose a Denain, obliehanie Gibraltaru, Bruselu, Lille a Barcelony/, pretože ináč by potláčali vnímanie stavovského povstania v Uhorsku a naviac respírium neposkytuje dosť priestoru na vystavenie viac, ako približne 20 mapových listov.

Kvôli lepšiemu prehľadu vystavený súbor je doplnený prehľadom udalostí a stručnými vysvetľujúcimi textami k jednotlivým mapovým listom. Popri tom je výstava doplnená portrétmi a životopismi panovníkov „účinkujúcich“ vo vtedajších udalostiach, čiže Leopoldom I. Habsburským, Jozefom I. Habsburským, Karlom VI. Habsburským, Ľudovítom XIV. Bourbonským, Filipom V. Bourbonským, Ernestom Maximiliánom Bavorským a samozrejme Františkom II. Rákoczim. Zároveň sa súbor doplnil portrétmi a životopismi najvýznačnejších vojvodcov v konflikte, konkrétne Princom Eugenom Savojským, maršalom Guidom Starhembergom, Johnom Churchillom vojvodom Marlborough, maršalom vojvodom Louisom Hectorom de Villars, maršalom vojvodom Louisom Josephom de Vendôme

Výstavu si môžu návštevníci pozrieť v respíriu budovy Východoslovenského múzea v Košiciach Nám. Maratónu Mieru č.2

Autor výstavy: akad.arch. Jozef Duchoň, Východoslovenské múzeum Košice   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606