magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

NA PAMIATKU PÁNA PROFESORA: Motýle ako celoživotná záľuba p. Andreja Reipricha
@ Kultúra -> Výstavy      Sep 12 2003 - 02:33 GMT
4. 9. 2003 – 8. 10. 2003

Východoslovenské múzeum, Hviezdoslavova 3

Autori výstavy : RNDr. Zuzana Hogyová a RNDr. Miroslav Fulín, CSc., Východoslovenské múzeum

Zbierky motýľov patria k muzeálnym kolekciám, ktorým návštevníci svojim záujmom vzdávajú obdiv rôznorodosti foriem živočíšnych druhov v prírode, krehkej kráse pestro sfarbených krídiel ale i majstrovstvu a trpezlivosti ich preparácie.

Jedným z popredných odborníkov na motýle (lepideptorológov) na Slovensku v posledných desaťročiach bol aj stredoškolský profesor Gymnázia v Spišskej Novej Vsi, pán Andrej Reiprich. Vo svojej zberateľskej činnosti, ktorú začal rozvíjať pred viac ako päťdesiatimi rokmi sa zameral na zdokumentovanie lepidopterofauny okolia Spišskej Novej Vsi, zvlášť územia Slovenského raja ako i ostatných vybraných častí nášho územia. Počas svojho pôsobenia zdokumentoval výskyty viacerých významných druhov ako i výskyty nových druhov motýľov pre územie Slovenska. Jeho zbery sú súčasťou kolekcií vo viacerých múzeách na Slovensku. Ako amatér sa svojou húževnatosťou a cieľavedomosťou postupne prepracoval medzi popredných odborníkov entomológov na Slovensku. Táto záľuba u neho postupne prerástla celoživotnej náplne, ktorej sa všestranne venoval do posledných dní svojho života. Svoje výsledky publikačne spracovával a zanechal nám nesmierne cenné poznatky svojich pozorovaní aj vo forme kresieb určovacích znakov pre jednotlivé druhy.

Účelom výstavy “Na pamiatku pána profesora Reipricha“ je prezentácia časti jeho zbierky motýľov, ktorá obsahuje 8243 kusov. Uložené sú v 52 entomologických krabiciach a tvorí ju 2485 druhov zo 66 čeľadí, tak denných, nočných ako aj mikrolepidopterologických druhov. Prevažná časť preparátov pochádza z východnej časti Slovenska. Niekoľko z nich je zo stredného a západného Slovenska.

Okrem samotnej kolekcie motýľov súčasťou výstavy sú aj niektoré jeho osobné predmety, ktoré dotvárali bezprostrednú atmosféru jeho pôsobenia. Pôjde o ukážku špeciálnych predmetov, ktoré sa používajú pri odchyte, preparácií a spracovaní rôznych druhov motýľov. Počas prehliadky tejto výstavy sa každý návštevník bude mať možnosť čo to dozvedieť o autorovi vystavovanej zbierky.

Zámerom Východoslovenského múzea je vystavením jeho kolekcie poukázať aj na druhovú rozmanitosť motýlej fauny na Slovensku a potrebu jej ochrany ako aj pripomenúť verejnosti osobnosť pána Andreja Reipricha, ktorý svoj život zasvätil tak krásnym tvorom akými motýle sú a ich poznaním výrazne prispel k ich ochrane a k rozvoju lepidopterológie na Slovensku.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606