magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Barbarič potiahne 1400 kg ťažké auto po maratónskej trase dlhej 42 195 metrov!
@ Aktuálne -> Šport      Aug 26 2003 - 09:04 GMT
Medzinárodný maratón mieru v Košiciach je najstarší v Európe a po americkom bostonskom aj druhý najstarší na svete. Toto podujatie má viacero kategórií. Žiaľ, nepodarilo sa presadiť, aby bol tento rok rozšírený o svetovo jedinečné podujatie – „ťahací maratón“. Košický päťnásobný rekordér so zápismi do Guinnessovej knihy rekordov Juraj Barbarič sa rozhodol po starej trase k Košíc do Sene a späť utiahnuť Škodu Octavia ťažkú približne 1400 kilogramov!


„Maratón sa beží, a nie ťahá,“ taký je oficiálny výsledok rokovania s Maratónskym klubom podľa slov Juraja Barbariča. Keďže organizátori MMM jeho výkon odmietli do oficiálneho programu zaradiť, Juraj Barbarič sa rozhodol osloviť Agentúru GES, kde sa na prezentácii svojho zámeru dohodol. Záštitu nad podujatím zobral primátor mesta Zdenko Trebuľa.

Juraj Barbarič v ťahaní osobného auta nie je žiadny začiatočník. Mnohí si možno spomínajú na jeho výkon, kedy ťahal auto počas osláv Dňa mesta Košice 2003 ťahal 6340 metrov. Teraz to však bude 42 km a 195 metrov.

“Na tento výkon trénujem už od polovice januára. Posledné dva týždne pred ťahaním si chcem trochu oddýchnuť. Zatiaľ som takto auto utiahol dohromady asi na trase dlhej 2 000 kilometrov. Ťahal som vagóny, autá, lietadlá, potom ostáva už len môj sen. Potiahnuť Jumbo,“ rozhovoril sa dnes už 45 ročný Juraj Barbarič. Ako dodal, každý rok sa chce v Košiciach prezentovať aspoň dvoma výkonmi. Vždy na Deň mesta Košice a ak všetko pôjde v poriadku, raz by chcel počas MMM utiahnuť 100 ton ťažkú vagónovú súpravu na koľajniciach na trase 42 km 195 metrov! To si však podľa jeho slov vyžaduje ďalšiu prípravu.

Organizátori naplánovali štart „ťahacieho maratónu“ na 7. september ráno medzi 4,00 a 5,00 – podľa počasia. Štart má začať pre štadiónom Lokomotívy na Komenského ulici. Nevedno, ako dlho ťahanie potrvá, možno aj 24 hodín. Juraj Barbarič dúfa, že to bude kratšie. Cieľ bude na štadióne Akademik TU na Watsonovej ulici.

„Je neuveriteľné, koľko je okolo toho problémov. Je to pre mňa veľmi blízke tým, že sa to týka Košíc. Mali sme od rôznych sponzorov prisľúbené veľké peniaze, ale ich podmienkou bolo, že sa to musí konať v Bratislave. Tu sa tiež ukazuje ten rozdiel východ – západ. Takéto ponuky sme neprijali, lebo sme lokálpatrioti.“ povedal šéf Agentúry GES Gejza Szabadoš.

Počas ťahania čakajú Juraja Barbariča tri stúpania. Údajne mu viac vyhovuje, keď je kopec kratší a strmší, než dlhší a menej strmý. Napriek svojmu veku verí, že to zvládne: “Každý mi hovorí, že už je načase skončiť. Ale na roky netreba pozerať,“ tvrdí.

Košice sa teda pravdepodobne stanú svedkom ďalšieho netypického rekordu pre zápis do Guinnessovej knihy. Je to vec hodná pozornosti, avšak pozornosti je hodný aj Barbaričov výrok: „Mám oficiálne zapísaných šesť rekordov, ktoré nikto na svete neprekonal. Napriek tomu stále pracujem, som rád, že mám vôbec prácu, a borím sa s problémami čokoľvek zorganizovať. Keď niekedy vidím, že poniektoré dediny, ktoré hrajú druhú ligu, majú profesionálnych futbalistov, čo nerobia nič, len majú čas trénovať, asi tu niečo nie je v poriadku.“

Slavomír Szabó   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606