magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajné správy za 20.01. a 13.01. 2021
@ Aktuálne -> Polícia      Jan 21 2021 - 15:12 GMT

Polícia vyšetruje požiaru bytu v Košiciach ako všeobecné ohrozenie

Včera (20.01.2021) v skorých ranných hodinách došlo z doposiaľ presne nezistených príčin k požiaru v jednom z bytov na Čiernomorskej ulici v Košiciach. Na miesto boli vyslané všetky záchranné zložky. V rámci bezpečnostných opatrení boli evakuovaní obyvatelia horných poschodí bytového domu. Požiar úplne zničil interiér bytu. Následkom požiaru došlo k zadymeniu spoločných priestorov na poschodí a k poškodeniu časti vonkajšej fasády bytového domu. Splodinami horenia sa intoxikovala jedna osoba, ktorá bola na mieste ošetrená pracovníkmi RZP a prevezená do nemocnice.
Zisťovateľ príčin vzniku požiaru HaZZ na mieste predbežne určil ako príčinu požiaru manipuláciu s otvoreným ohňom.
Polícia v tejto súvislosti začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Celkový rozsah škôd, presná príčina vzniku požiaru a bližšie okolnosti prípadu sú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Tragická dopravná nehoda na Spiši, zraneniam podľahol 9-ročný chlapec

Dňa13.1.2021 okolo 09.00 hod. došlo k vážnej dopravnej nehode v obci Letanovce, časť Strelníky, v okrese Spišská Nová Ves, ktorá si vyžiadala jeden ľudský život.

Podľa doterajších zistení 41-ročný vodič z uvedenej obce, ktorý nie je držiteľom vodičského oprávnenia, viedol vozidlo zn. Kia Ceed po Okružnej ulici a pravdepodobne v dôsledku neprispôsobenia rýchlosti jazdy najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky zišiel s vozidlom čiastočne mimo cestu. Následne sa chcel s vozidlom dostať na cestu, pričom ako vchádzal na cestu, prešiel cez celú šírku vozovky a narazil do oproti idúceho maloletého chodca, ktorý kráčal po okraji cesty. Vozidlo po náraze zatlačilo chodca o betónový plot. Žiaľ, maloletý chodec pri dopravnej nehode utrpel vážne zranenia, ktorým počas prevozu do nemocnice podľahol. U vodiča požitie alkoholických nápojov zistené nebolo. Na vozidle bola škoda predbežne odhadnutá na 700 eur 

Polícia miesto udalosti dôkladne zadokumentovala a vec na mieste prevzal vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi, ktorý v tejto súvislosti začal trestné stíhanie pre prečin usmrtenia. Bližšie okolnosti dopravnej nehody sú predmetom ďalšieho vyšetrovania aj za účasti znalca z odboru cestnej dopravy, ktorý bol prítomný na mieste udalosti. 

Vodiči, nepodceňujte sťažené podmienky v zimnom období, jazdite zodpovedne a bezpečne !

Zimné obdobie vytvára na cestách špecifické podmienky, ktoré by účastníci cestnej premávky nemali v žiadnom prípade podceniť. Hmla, dážď, či sneh predstavujú mimoriadnu záťaž z hľadiska pozornosti. Za takýchto podmienok je nevyhnutné prispôsobiť jazdu stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam.

V uplynulých dňoch dopravní policajti na území Košického kraja dokumentovali viacero dopravných nehôd, pri ktorých vodiči zišli z cesty a „zaparkovali“ v strome, alebo vozidlo skončilo na streche.

Dopravní policajti Okresného dopravného inšpektorátu OR PZ v Košiciach okolie dokumentovali dopravnú nehodu v okrese Košice okolie, ku ktorej došlo v pondelok (11.1.) o 17.30 hod. v katastri obce Rákoš. 40-ročná vodička z Košíc viedla motorové vozidlo zn. Audi   po ceste II/552 v smere jazdy od obce Slanec na obec Rákoš, pričom na rovnom úseku cesty z dôvodu nepozornosti zišla s vozidlom mimo vozovku v smere jazdy. Po vyše 40 metroch jazdy v nespevnenom teréne narazila pravou prednou časťou vozidla do stromu. Pri náraze si vodička spôsobila ľahké zranenia. Vodička bola podrobená dychovej skúške s negatívnym výsledkom. Na vozidle bola spôsobená škoda vo výške 3.000 eur. K iným zraneniam a škodám na mieste dopravnej nehody nedošlo.  Dopravní policajti vec riešili na mieste v blokovom konaní. 

Včera (13.1.) o 12,40 h došlo k dopravnej nehode v katastri obce Jasov v okrese Košice okolie, kde 69-ročná vodička z okresu Košice okolie viedla vozidlo zn. Fiat Panda po ceste II/550 v smere od obce Jasov na mesto Moldava nad Bodvou, kde pravdepodobne neprispôsobila rýchlosť jazdy, stavu a povahe vozovky, na rovnom úseku cesty sa s vozidlom dostala do šmyku. Následne zišla z cesty, kde ľavou stranou vozidla narazila do stromu. Podľa predbežnej lekárskej správy vodička pri dopravnej nehode utrpela ľahké zranenia. Jej spolujazdec pri nehode utrpel ťažké zranenia.  Vodičke bol nariadený odber krvi za účelom zistenia požitia alkoholických nápojov. Na vozidle bola škoda predbežne vyčíslená na cca 2.000 eur. 

Polícia miesto udalosti dôkladne zadokumentovala a v tejto súvislosti začala trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví.  Bližšie okolnosti, presná príčina dopravnej nehody je predmetom vyšetrovania aj za účasti znalca z odboru cestnej dopravy, ktorý bol na mieste udalosti. 

Polícia pripomína účastníkom cestnej premávky niektoré povinnosti, na  ktoré by v zimnom období nemali nezabúdať. Použiť vhodné zimné pneumatiky by už malo byť samozrejmosťou. Sú to najmä tieto povinnosti :

  • povinnosť účastníka cestnej premávky správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky, pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam, 

  • povinnosť vodiča venovať sa plne vedeniu vozidla a sledovať situáciu v cestnej premávke, 

  • povinnosť vodiča rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. Vodič smie jazdiť len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad, 

  • povinnosť vodiča za vozidlom idúcim pred ním dodržiavať takú vzdialenosť, aby mohol včas znížiť rýchlosť jazdy, prípadne zastaviť vozidlo, ak vodič vozidla jazdiaceho pred ním zníži rýchlosť jazdy alebo zastaví,

  • povinnosť vodiča dodržiavať za vozidlom idúcim pred ním takú vzdialenosť, aby sa predchádzajúce vozidlo mohlo pred neho bezpečne zaradiť, 

  • povinnosť vodiča motorového vozidla mať počas jazdy na vozidle rozsvietené  stretávacie svetlomety alebo im na roveň postavené osvetlenie. Za zníženej viditeľnosti je denné svietenie nepostačujúce a je potrebné zapnúť stretávacie svetlá.

  • hmlové svetlá smie vodič použiť za hmly, dažďa alebo sneženia, Ak jazdí niekoľko vozidiel za sebou, v prípade použitia svetiel do hmly odporúčame, aby ich použili vodiči jazdiaci prví a poslední v kolóne. Predíde sa tým zbytočnému oslepovaniu ďalších vodičov.

  • povinnosť vodiča zabezpečiť, aby činná plocha svetlometov a svietidiel nebola zakrytá alebo nadmerne znečistená.

 

Upozorňujeme všetkých účastníkov cestnej premávky, aby vzhľadom na špecifické podmienky cestnej premávky dôsledne rešpektovali všetky okolnosti, ktoré majú bezpečnostný vplyv na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a prispôsobili im svoje správanie. Každý jeden účastník cestnej premávky môže prispieť svojim zodpovedným správaním k väčšej bezpečnosti na cestách. 

 

JAZDITE ZODPOVEDNE, BEZPEČNE, DODRŽIAVAJTE DOPRAVNÉ PREDPISY, DÁVAJTE NA SEBA POZOR A VRÁŤTE SA K SVOJIM BLÍZKYM ŽIVÍ a ZDRAVÍ!


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606