magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Krása myslavskej výšivky vo VKJB
@ Kultúra -> Výstavy      Jun 09 2016 - 02:16 GMT

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach pripravila pre svojich návštevníkov ďalšiu výstavu, tentoraz venovanú tradičnej ľudovej kultúre.

Vernisáž výstavyKrása myslavskej výšivky“ sa uskutoční vo štvrtok 9. júna 2016 o 16:30 hod. v Centrálnej požičovni VKJB na Hviezdoslavovej 5 a potrvá do 11. júla 2016. Výstavou VKJB podporuje Folklórny festival Cassovia folkfest 2016.

Pre záujemcov pripravujeme workshop „Myslavský ornament“ ako sprievodné podujatie k výstave, na ktorom si môžu vyšiť odevný doplnok, náramok alebo náhrdelník s myslavským motívom. Workshop sa uskutoční v Centrálnej požičovni VKJB na Hviezdoslavovej 5 na budúci štvrtok 16. júna 2016 o 17:00 hod.

Výstava „Krása myslavskej výšivky“ dokumentuje ornamentálnu bohatosť a jedinečnosť regionálnej výšivky, ktorá je dôkazom   nielen bohatej fantázie žien z Myslavy, ale aj ukážkou  ich zručnosti. Mnohé z nich vyšívali vzory bez predlohy, vymýšľali si ich a kombinovali do celých zostáv.

Vystavené práce na tejto výstave sú replikami pôvodných ornamentov z odevov a bytových doplnkov, ktoré už niekoľko desaťročí zbiera pani Marta Kölbelová  a s veľkou vášňou ich opravuje a opatruje. Na túto výstavu nám zapožičala slávnostný ženský odev a miniaturizovaný odev na bábike, ktorý vlastnoručne zhotovila.

Prezentovaná vyšívacia technika sa odborne nazýva hladkovanie. V minulosti sa vyšívalo na domáce tkané plátno, dnes je tento materiál možné nahradiť bavlnenou textíliou s pravidelným útkom (Perlička, Hubert). Typické farby pre myslavskú výšivku sú biela, čierna, tmavomodrá a tmavobordová.

Výstava je ukážkou, ako je možné tradičnú vyšívaciu techniku a vzory využiť v súčasnosti aj pri dekorácii bytového textilu a dať tak interiéru jedinečnosť. Odevy zdobené touto výšivkou sú práce venované nielen  najbližším, ale aj folkloristom, ktorí  takto vyzdobený odev prezentujú s veľkým rešpektom a obdivom. Takto interpretujú zachovaný tradičný tanečný, hudobný a piesňový materiál regiónu.

Vystavené práce sú výsledkom účasti ich autoriek na Kurze abovskej výšivky, ktorý realizovalo Regionálne centrum remesiel Ústredia ľudovej umeleckej výroby v rokoch  2014 a 2015. Viaceré účastníčky pokračujú vo vyšívaní aj po ukončení kurzu a vytvárajú ďalšie  práce.

Autorkami vystavených prác sú Ing. Monika Ripcsu, Ivana Vágásiová, Andrea de Oliveira, Zuzana Železníková, Katarína Mikitová, Regina Ničová  a Renáta Palenčárová.  

Výstavu vo Verejnej knižnici Jána Bocatia podporila spoločnosť C&A mode, s.r.o., prevádzka OC Optima Košice.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606