magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Záhady, osudy, múmie vo Východoslovenskom múzeu
@ Kultúra -> Výstavy      Jul 17 2015 - 11:00 GMT

V Historickej účelovej budove Východoslovenského múzea v Košiciach budú až do decembra ležať múmie. Putovná výstava Maďarského prírodovedného múzea nazvaná „Záhady, osudy, múmie“ prezentuje unikátny súboru nálezov z Vácu, osobné príbehy múmií a výsledky prírodovedeckých testov.

Záštitu nad výstavou prevzal generálny konzul Maďarska v Košiciach Ádam Szesztay. Návštevník prostredníctvom výstavy môže spoznať osudy a biologickú charakteristiku obyvateľov malého maďarského mesta v 18. storočí.

Príbeh sa začal v roku 1994. Počas rekonštrukcie Kostola bielych vo Váci, pri skúmaní vonkajšej steny, sa masívne hrubé múry na jednom mieste zvláštnym spôsobom duto ozývali. Tehly vyrazili a za nimi našli schody, ktoré viedli do priestrannej klenutej krypty pod kostolnou vežou. Krypta bola od kamennej podlahy až po strop preplnená na seba položenými, bohato zdobenými rakvami.

Po otvorení rakiev sa pozorovateľom naskytol udivujúci pohľad, pretože väčšina rakiev neukrývala kosti, ale mumifikované mŕtvoly. V rakvách, ktoré tu ležali bez zásahu takmer dvesto rokov, boli nájdené pozostatky 265 jedincov.

Podľa údajov ma rakvách, ako aj podľa záznamov nájdených matričných kníh zosnulých a narodených slúžila krypta ako pohrebné miesto pre obyvateľov Vácu v období 1674 - 1838. Prvý pohreb sa konal v roku 1731. Pomocou súdobých matričných kníh zosnulých a z nápisov rakiev sa podarilo určiť 166 osôb, totožnosť 99 jedincov ostala neznáma.

V prvej časti výstavy sa krypta otvorí a my sa dozvieme, koho rakvy uchovávali a koho výskumníci objavili. Pred očami návštevníkov sa postupne odkrývajú osobné osudy, ktoré prinášajú jedinečný zážitok. V tejto časti sa návštevníci môžu zoznámiť s múmiami a ich niekdajšími osobnými príbehmi.

Výstava predstavuje  spolu 10 múmií, múmie rodín, cirkevných osobností a občanov Vácu. Osem z nich je odetých do šiat rekonštruovaných podľa pôvodného oblečenia. Známy kňaz a učiteľ, kanonik, ránhojič – všetci boli obyvateľmi súdobého Vácu. Na multimediálnej projekcii ožíva Maďarsko v 18. storočí a životy vtedy žijúcich ľudí, od narodenia až po ich smrť.

Výstava „Záhady, sudy, múmie - tajomstvá krypty Kostola vo Váci potrvá v Historickej účelovej budove Východoslovenského múzea v Košiciach na Námestí Maratónu mieru od 22. júla do 6. decembra. Múzeum odporúča výstavu pre osoby staršie ako 12 rokov. Vstupné na výstavu - dospelí: 3 €, deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP: 1 €


Dušana Smatanová, VSM

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606