magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

MAZAL TOV! po tretíkrát
@ Kultúra -> Podujatia      Jun 27 2014 - 13:51 GMT

V prvý júlový víkend Košice ožijú židovskou kultúrou a umením na festivale MAZAL TOV! Podujatie aj tento rok prinesie hudobníkov z Izraela a spojí umelcov z krajín Vyšehradskej štvorky.

Očakávaným hosťom festivalu je šesťčlenná izraelská kapela theAngelcy (5. 7. o 20.00 h). Zrodila sa v roku 2011 v Tel Avive a čoskoro začala dobýjať rádiá a hudobné kluby nielen v Izraeli. Unikátny ansámbel sláčikových a dychových nástrojov, perkusií, gitár a vokálov stavia na folku, blues, reggae, na pesničkárskom majstrovstve Leonarda Cohena, či Boba Dylana. Ich hudba poslucháčovi odovzdáva vlastný príbeh a rýchlo sa dostáva pod kožu, revolta textov oslovuje aj mladú generáciu.

Krajiny Vyšehradskej štvorky spojí nový projekt Židovská hudba Vyšehradu. Otvárací koncert (4. 7. o 18.00 h) bude patriť lídrovi Budapest Klezmer Band Ferencovi Jávorimu s domácou formáciou Kaschauer Klezmer Band. Jávori je skladateľ, klavirista, spevák, jedna z vedúcich osobností svetového revival hnutia klezmerovej hudby. Košickí klezmeri sa jeho aranžmánmi výrazne inšpirovali, avšak ich priama hudobná spolupráca sa stane reálnou až na tomto koncerte.

Kapela Max Klezmer Band (4. 7. o 20.00 h) z poľského Krakova pôvodne vychádzala z tradičnej židovskej hudby, postupne si vďaka inovatívnym aranžmánom vytvorila osobitý štýl s prvkami jazzu, indickej aj balkánskej hudby. Pre návštevníkov oboch piatkových koncertov bude nepochybne zaujímavé porovananie poľskej, maďarskej a slovenskej klezmerovej scény a tradičného klezmeru s jeho inovovanou podobou.

Nedeľný večer ponúkne autorské čítanie známej blogerky Beáty Beregrad Grünmannovej v spojení s piesňami sefardských židov v podaní českého zoskupenia EldoraRE (6. 7. o 18.00 h)

MAZAL TOV! dá príležitosť aj mladým umelcom. Pripravia výstavu fotografií Židovské obrázky a kvíz, ktorý preverí znalosti zo židovskej kultúry, umenia a tradícií (5. 7.). Festivalovú atmosféru dotvorí ochutnávka židovského jedla, vína a hudby vo vinotéke Náš svet (4. 7.) a augustové potulky Židovské Košice (2. – 3. 8.).

Väčšina podujatí MAZAL TOV! sa uskutoční v Kasárňach/Kulturparku. Vstupenky na koncerty sú v predpredaji v sieti Ticketportal, informácie o festivale nájdete na webovej stránke www.mazaltov.sk.

Festival podporili: Visegrad Fund, Visit Košice, Mesto Košice, Obchod s dobrým vínom, Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku, Poľský inštitút Bratislava, K13, Rádio Košice, Kam do mesta.

Organizátor: MoreMusic (občianske združenie)

MAZAL TOV!

3. ročník Festivalu židovskej kultúry, 4. – 6. júl, Košice

 

- piatok 4. 7. -      

 

Ferenc JávoriHU & Kaschauer Klezmer BandSK

košickí klezmeri pod vedením lídra Budapest Klezmer Band

18.00|Kasárne/Kulturpark|vstupné: 7/4 €

 

Max Klezmer BandPL   

fúzia tradičnej židovskej hudby, jazzu a world music

20.00|Kasárne/Kulturpark|vstupné: 7/4 €

 

- sobota 5. 7. –

 

PapaQuiz – MAZAL TOV! špeciál

preverte si vedomosti zo židovskej kultúry, umenia a tradícií

18.00|Kasárne/Kulturpark|vstupné: 1 €

 

Vernisáž výstavy Židovské obrázky

židovské Košice očami študentov fotografie

19.30|Kasárne/Kulturpark|vstup voľný

 

theAngelcyIL

theAngelcy odovzdáva vlastný príbeh a nenápadne sa dostáva pod kožu.

Unikátny ansámbel sláčikových a dychových nástrojov, perkusií, gitár a vokálov stavia

na tradičnom folku, blues, reggae, na pesničkovom majstrovstve L. Cohena a B. Dylana.

20.00|Kasárne/Kulturpark|vstupné: 7/4 €

 

- nedeľa 6. 7. -   

 

Beáta Beregrad GrünmannováSK & EldoraRECZ

Autorské čitanie známej blogerky spojený s koncertom sefardských  piesní

18.00|Kasárne/Kulturpark|vstupné: 7/4 €

 

- sprievodné podujatia –

 

4. 7. Jidiš večer v Našom svete – vinotéke pre dospelých

ochutnávka židovského jedla, vína a hudby a stretnutie s hudobníkmi

17.00|Vinotéka Náš svet, Dominikánske nám. 3

4 – 6. 7. Artforum na festivale MAZAL TOV!

 

2. – 3. 8. Potulky Židovské Košice

14. 8. Ofir Shwartz TrioIL na festivale Leto v parku

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606