magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Šiesty ročník festivalu Leto v parku
@ Kultúra -> Podujatia      Jun 20 2014 - 07:35 GMT

Multižánrový medzinárodný festival Leto v parku (LVP) sa zrodil v Košiciach vďaka projektu Európske hlavné mesto kultúry. Po niekoľkých priestorových i organizačných zmenách však už pevne zakotvil v zelenej parkovej zóne zrekonštruovaného areálu Kasární/Kulturparku na Kukučínovej ulici. Počas aktuálneho 6. ročníka od 9. do 31. augusta 2014 opäť ponúkne Košičanom i návštevníkom metropoly východu príjemné, pohodové a kultúrne spestrenie letných dní.

Takmer celomesačný program, koncipovaný pre všetky generácie, si aj v tomto roku zachová overenú štruktúru. „Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na literárne stredy, hudobné piatky a soboty a tiež nedele vyplnené aktivitami pre rodiny s deťmi a divadelnými predstaveniami. Nebudú chýbať filmové predstavenia, sprievodné akcie ako výstavy, workshopy, literárne soirée ale ani možnosť navštíviť stálu expozíciu zábavno-technického centra Steel Park alebo jednu z najkrajších pobočiek Knižnice pre mládež mesta Košice LitPark,“ uviedol hlavný dramaturg a koordinátor festivalu Daniel Franko. Organizátorom LVP sú po prvý raz K13 – Košické kultúrne centrá, nástupnická organizácia n. o. Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Podľa dramaturga festivalu môžu návštevníci pocítiť rozdiel v porovnaní s minulým rokom najmä v tom, že festival sa v duchu názvu skutočne vráti do parku. „Vlani bolo hlavné dianie sústredené na pódiu na tzv. bielom námestí, tento rok bude stage priamo pod stromami, doslova v parku. Všetko sa snažíme pripraviť tak, aby sme v ľuďoch čo najviac podporili pocit oddychu a aby si podujatia i atmosféru parku naplno vychutnali,“ spresnil Franko. Ako dodal, hlavný stage/pódium i kočovný letný Bažant Kinematograf budú situované medzi budovami Bravo a Charlie tak, aby si diváci koncerty a filmy mohli vychutnať nielen na stoličkách, ale hoci aj v ľahu na tráve.

Leto v parku 2014 oficiálne začne v sobotu 9. augusta pestro namixovaným hudobným programom. Milovníkov energickej hudby organizátori potešia koncertom a netradičným hudobným spojením raprockovej skupiny Para so Sendreiovcami a rómskym zoskupením hudobníkov Kokavakere lavutara. Ich pohodovo-zábavno-živelnému vystúpeniu budú predchádzať melodické vokály kombinované s elektronikou skupiny Lavagance a tanečné vystúpenie skupiny Outbreak. Komu to nebude stačiť, po koncerte sa môže presunúť do hlavnej budovy Kasární kde začne afterparty. Nasledujúca nedeľa 10. augusta sa už ponesie v pokojnejšom duchu, pretože začne prestavením divadla Maškrta pre najmenších a súčasťou programu budú aj tvorivé dielne a čítanie pre deti. Večer už dospelých divákov pobaví divadelno-improvizačná skupina so slabosťou pre situačný humor, ktorá si hovorí 3T (Tri tvorivé tvory). Predstavenie je založené na improvizáciách a skladá sa z viacerých skečov. Divákov sa budú snažiť zabaviť humorom, ktorý vzniká priamo na javisku a na ich podnet.

Na štvrtok 14. augusta sa môžu tešiť fanúšikovia jazzu. Koncert Ofir Shwartz Tria je projektom izraelského jazzového klaviristu, skladateľa, aranžéra a producenta Ofira Shwartza, ktoré hrá vlastné skladby a ponúka osobitý prístup inšpirovaný jazzom, rockom a drum´n´ bass. Koncert zároveň patrí medzi sprievodné podujatia košického festivalu židovskej kultúry Mazal tov!

V piatok 15. augusta sa v Kasárňach/Kulturparku predstavia prví z headlinerov festivalu. „Bude to ideálna letná kombinácia pre mladšiu generáciu – koncert kreatívnej a energiou nabitej skupiny Noise of Human Art/ N.O.H.A a sviežej new-age popovej kapely King Shaolin,“ konštatoval Franko. A v sobotu 16. augusta si zasa na svoje prídu priaznivci vážnej hudby. „Na festivalovom pódiu sa spolu so Štátnou filharmóniou Košice predstaví operná diva, sopranistka Adriana Kučerová spolu s tenoristom Jurajom Hollým a pod vedením hudobného riaditeľa Štátnej opery v Prahe a dirigenta Slovenského národného divadla Martina Leginusa. Operný gala večer ponúkne košickému publiku známe i menej známe operné lahôdky v podaní významných umelcov, ktorí Slovensko reprezentujú na významných medzinárodných pódiách,“ dodal.

Druhá festivalová divadelná nedeľa 17. augusta bude opäť patriť deťom a poteší ich známou rozprávkou Pavla Dobšinského Mechúrik – Koščúrik v podaní členov spišskonovoveského Divadla na Predmestí. Večer sa dospelé publikum môže v rámci festivalu po prvýkrát stretnúť s iným variantom zábavy, na Slovensku zatiaľ netradičnou, humornou reflexiou života formou Stand-up komédie.

Nasledujúci týždeň bude LVP pokračovať spomínanou filmovou prehliadkou Bažant Kinematograf. Ponúkne päticu celovečerných slovenských a českých filmov. Kto si chce bezplatne, pod stromami a na deke pozrieť filmy ako Okresní přebor, Kandidát, Fair play, Tigre v meste či Eštebák, mal by si v diári označiť 20. až 24. august.

Vyvrcholením 6. ročníka festivalu Leto v parku bude v posledný augustový deň koncert japonskej klaviristky Hiromi. Celým menom Hiromi Uehara je držiteľkou Grammy za najlepší jazzový album roka a jednou z najvplyvnejších jazz(wo)man súčasnosti. Preslávila sa nielen bravúrnou technikou a virtuozitou, ale aj živelnosťou, energickosťou a hlbokým vcítením do hudby, ktorú hrá. „Najlepšia, najúžasnejšia, najoceňovanejšia“ – aj takými prívlastkami ju označujú jej obdivovatelia v susedných Čechách. Na vystúpení v Košiciach ju budú sprevádzať basgitarista Anthony Jackson a bubeník Simon Phillips a 31. augusta nepochybne ohúri aj tunajšie publikum.

Kompletný program a viac informácií nájdete na www.letovparku.sk.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606