magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Krištáľové krídlo aj pre osobnosti Košice – EHMK 2013
@ Kultúra -> Podujatia      Jan 20 2014 - 04:13 GMT

Z dvanástich ocenených osobností slovenskej vedy, umenia, kultúry, športu, medicíny a hospodárstva si včera večer v Slovenskom národnom divadle prevzali Krištáľové krídlo 2013 dve, ktoré významným spôsobom prispeli k úspechu projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Irakli Eristavi si prevzal Krištáľové krídlo 2013 v kategórii architektúra. Porota ocenila jeho projekt rekonštrukcie bývalých kasární ktp. Jaroša v Košiciach, ktoré boli zrekonštruované na najmodernejší multifunkčný kultúrny komplex na Slovensku - Kulturpark. V kategórii hudba si ocenenie prevzali členovia súboru Quasars Ensemble. Najvýraznejším počinom tejto formácie v roku 2013 bolo podľa poroty vydanie profilového CD s dielami Arnolda Schönberga, Alexandra Albrechta a Paula Hindemitha.

V Košiciach vnímame toto výrazné zastúpenie medzi ocenenými osobnosťami ako významné ocenenie úspechu celého projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Je potvrdením nadčasových zmien a nastavením rozvojových procesov, ktoré priniesol tento výnimočný projekt v dejinách samostatného Slovenska, meniaci celé kultúrne prostredie v našom meste a regióne. Rokom 2013 tento projekt neskončil, ale naopak, začal novú éru rozvoja moderného mesta,“ komentoval ocenenie primátor mesta Košice Richard Raši.

Výkonný riaditeľ neziskovej organizácie Košice 2013 Ján Sudzina dodal, že „prínos oceneného hudobného telesa Quasars Ensemble spočíva najmä v tom, že úspešní umelci, väčšinou rodáci z Košíc a východného Slovenska, sa vracajú po získaní medzinárodného renomé domov, aby svojimi skúsenosťami a vysokou umeleckou kvalitou prispeli k ďalšiemu skvalitňovaniu kultúrneho prostredia v meste a regióne a k výchove nových talentov a vyspelejšieho publika.“


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606