magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Umením architektov je vytvárať priestor pre umenie
@ Kultúra -> Výstavy      Jul 26 2013 - 13:09 GMT

Výnimočné kultúrne stavby v rôznych mestách za posledné roky výrazne formovali obraz Dolného Rakúska. Výstava fotografií Bruna Klomfara Budova[ť] pre umenie, ktorá bude prezentovaná v Európskom hlavnom meste kultúry, košickej Kunsthalle/Hale umenia od 25. 7. 2013 do 25. 8. 2013 predstaví dolnorakúske kultúrne stavby - koncertné siene, javiská, múzeá, výstavné haly, ale aj multifunkčné sály a umelecké priestory.

Renomovaný rakúsky fotograf architektúry Bruno Klomfar sa počas jedného roka venoval fotografovaniu viac ako šesťdesiatich kultúrnych stavieb, ktoré vznikli za posledné dve desaťročia v Dolnom Rakúsku. Jeho zámerom bolo predovšetkým zachytiť funkčnosť a každodenné mnohostranné využívanie vybraných objektov a zároveň ukázať, že stavby nie sú iba prázdnymi estetickými schránkami, ale výnimočnými objektmi, ktoré silne pôsobia na svojich užívateľov.

Fotografie Bruna Klomfara sa vyznačujú pôsobivou estetikou. Nájdeme v nich expresívnu svetelnú atmosféru, aj abstraktné priestorové štruktúry. Podčiarkujú špecifické miestne danosti, ale obstoja aj v nadregionálnom porovnaní. Expozícia nechce len sprostredkovávať vizuálnu krásu architektonickej fotografie, ale tiež reprezentovať túto najväčšiu rakúsku spolkovú krajinu v celej rozmanitosti jej kultúrnej ponuky.

Výstava predstaví Dolné Rakúsko ako kultúrne rôznorodý región a sprostredkuje obraz tejto spolkovej krajiny, ktorý výrazne ovplyvnili kultúrne stavby. Prehliadka je dôkazom toho, že pri budovaní kultúrnej infraštruktúry zohrávala architektúra vždy rozhodujúcu úlohu. Návštevníci sa dozvedia, aké požiadavky musia kultúrne stavby spĺňať a aké sú možnosti revitalizácie nevyužívaných budov. Košická Hala umenia je príkladom premeny nevyužívaného stavebného objektu na kultúrny priestor.

Obraz krajiny formovali jednak úplne nové budovy, ale aj historické stavby s prvkami súčasnej architektúry. Architekti vytvorili priestory pre tvorbu a prezentáciu rôznych druhov umenia. Základom tohto vývoja je premyslená politika, v ktorej architektúra a kultúra zohrávajú dôležitú úlohu pri budovaní regionu a tzv. kultúrneho turizmu.

Prezentácia dokazuje, že architektúra vytvára priestor pre umenie a sama je umením. Potvrdzuje vzťah medzi architektúrou a umením, urbanizmom, kultúrou a prostredím. Silným impulzom kultúrneho rozvoja bolo vyhlásenie Sankt Pöltenu za krajinské hlavné mesto. V roku 1997 sa dolnorakúsky krajinský snem a celá administratíva presťahovali z Viedne do novovybudovanej vládnej štvrte. Odvtedy sa začala celoplošne intenzívne budovať kultúrna infraštruktúra.

Moderné Auditorium vyrástlo medzi domami v Grafeneggu, Mobilná tribúna v centre Haagu, Kino v Kremse je vedľa vysokého komína. V tomto meste je aj Kunsthalle, Múzeum karikatúry, Kultúrne centrum v chrámovom priestore a iné pozoruhodné domy kultúry. Prestavbou historického objektu vzniklo v Altenburgu Kláštorné múzeum. Ďalšie kultúrne stavby pribudli v mestách Kunst, Laxenburg, Mistelbach, Horn, Sommerein a iných. Niektoré aj pri jazerách či lesoch alebo na voľných poliach.

Aktuálne informácie o prebiehajúcich a pripravovaných výstavách a podujatiach v Kunsthalle / Hale umenia Košice nájdete na webovej stránke http://www.huk.sk.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606