magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Kosice2013 spustili odpocitavanie otvaracieho ceremonialu
@ Kultúra -> Podujatia      Dec 21 2012 - 12:35 GMT

S blížiacim sa termínom otváracieho ceremoniálu s oficiálneho štartu kultúrneho roka v rámci projektu Košice –  EHMK 2013 sa stupňujú aj aktivity súvisiace s týmto podujatím. V piatok 21. decembra 2012 o 18:00 hodine bolo na Hlavnej ulici v parku pri Spievajúcej fontáne spustené odpočítavadlo, ktoré bude upozorňovať okoloidúcich na neúprosne sa blížiaci termín otváracieho ceremoniálu.

Realizátorom odpočítavadla je umelecká skupina Make Up collective z Košic a túto svoju intermediálnu site-specific inštaláciu* nazvali MISSION 2013. Tá je situovaná do presklenného altánku nachádzajúceho sa v blízkosti Spievajúcej fonány. Inštalácia vychádza zo špecifickej architektúry malého altánku, slúžiaceho za iných okolností ako vstup k technickému zázemiu fontány.

Moderný altánok s pseudogotickými prvkami predstavuje v projekte MISSION 2013 akúsi hlavicu rakety, ktorej väčšia časť sa nachádza pod zemou. Jej viditeľná presklenná časť je naplnená systémom (fiktívnych) časovaných náloží s centrálnym odpočítavaním zvyšného času do začiatku významnej udalosti Košíc – celoročného podujatia Európskeho hlavného mesta kultúry. Náplň bojovej hlavice tvorí ‚vysoko výbušná zmes‘, odkazujúca k rôznym problematickým súvislostiam okoko doterajšieho diania a príprav na štart MISSION 2013. To, čo sa nachádza v podzemnej časti, sa môžu diváci dozvedieť z informačnej tabule, umiestnenej v blízkosti inštalácie.“, priblížil Radovan Čerevka zo združenia Make Up collective.

Otvárací ceremonial je naplánovaný na víkend 19. a 20. januára 2013. Počas dvoch dní sa bude na Košičanov, ale aj domácich a zahraničných návštevníkov, valiť kultúra doslova na každom kroku. Na desiatkách koncertov si na svoje príde skutočne každý. Divadelné predstavenia ponúknu tradičné, ale aj nové formy prezentácie hier od známych, ale aj menej známych autorov. Pripravené sú aj filmové premietania a výstavy fotografií. Raňajky v meste sľubujú nečakané stretnutia a diskusie na množstvo zaujímavých tém. Pastvou pre oči budú podujatia venované dizajnu a móde. Nové a alternatívne formy umenia budú mať silné zastúpenie v multižánrových podujatiach. Pre deti je pripravený program plný hier, rozprávok a nebude chýbať ani bábkové divadlo a tvorivé dielne. Svoje zastúpenie budú ma aj rôzne národy a národnosti, žijúce v Košiciach. Tí predstavia svoju gastronómiu a folklór. Čerešničkou na tejto kultúrnej torte bude koncert britskej funkovej formácie Jamiroquai. Viac ako stovka podujatí dáva nekonečné možnosti ako sa dokonale kultúrne nasýtiť a nájsť si ‚to‘ svoje.

* Inštalácia site-specific (špecifické miesto) je vytvorená pre konkrétne miesto či priestor, na ktorý nadväzuje, reaguje a odvoláva sa. Vychádza z histórie, pamäti miesta a charakteru často negalerijného priestoru (priemyselné haly, opustené domy, bývalé synagógy, krajina – land art a podobne). Inštalácia site-specific je väčšinou unikátna, dočasná a nedá sa presunúť na iné miesto.

 TOMÁŠ ČIŽMÁRIK − vedúci sekcie PR

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606