magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Architektonické štúdio Atrium uvádza v galérii
@ Kultúra -> Výstavy      May 21 2012 - 09:57 GMT

Nudia Vás štandardné architektonické výstavy? Príďte zažiť jedinečnú retrospektívnu výstavu jedného z najvýraznejších architektonických ateliérov na východe Slovenska Architektonické štúdio Atrium. Zažite 20+1 mimoriadnych stavieb. Pozývajú architekti a výstavu inštalujú vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej ulici. Vernisáž sa uskutoční 23.05. a architektonické diela si budeme môcť pozrieť do 24. júna Na svoje si vraj prídu malý aj veľký, milovníci architektúry, dizajnu, fotografie, ale taktiež hudby, jedla a pohody. Nezvyčajná inštalácia, nezvyčajné príbehy, nezvyčajný zážitok.

Architektonické štúdio Atrium z Košíc, Laureát Ceny Dušana Jurkoviča 2004, viacnásobne nominovaný na Cenu CE-ZA-AR, nominovaný na európsku cenu Mies van der Rohe Award, Brick Award a iné. Jediný ateliér zo Slovenska, ktorému sa podarilo publikovať svoje dielo v prestížnom nemeckom vydavateľstve Phaidon. Predstaviteľ novej vlny East Side Architecture predstaví pri príležitosti 21. výročia svojho založenia diela s poslednej dekády – od roku 2004 po súčasnosť.

„Ctia kontext svojho regiónu, hybridizujú jeho motívy s aktuálnymi architektonickými tendenciami európskej architektonickej scény. Mnohé veci tu nie sú vôbec ľahké. Svet východu, vždy trpiaci tlmenejším rozvojom ako slovenský západ, kraj kruto prevalcovaný vojnou, ktorá znamenala hiát dodnes zreteľný, heroické a netolerantné socialistické intervencie, ktoré nekompromisne nastolili nový poriadok (pravda neraz z titulu rovnostárstva priaznivý voči východu), nová, možno priveľkorysá a jalová  architektúra – to sú dodnes zreteľné zásahy, ktoré formujú tieto kraje.

Spomínam si na diskusiu krátko po novembri, keď sa na Spolku, vtedajšom Zväze architektov v Bratislave objavili ľudia zo Smižian, protestujúci proti mohutnej panelákovej hradbe, ktorá nemilosrdne mierila do stredu obce. Podarilo sa nám ju vtedy zastaviť a Smižany postupne obnovovali svoju kultivovanú podobu. Trvalo to dlho a stála za tým drobná práca na drobných architektonických perlách. Medi nimi boli aj diela architektov z Atria, napríklad vysoko cenená umelecká škola. Je celkom drobná a nenápadná, nie ako tie hranoly netolerantných panelákov, ktorými sa s takou malou architektonickou námahou dali pokryť celé hektáre.

Ak hovorím o naratívnosti, nemám na mysli nejaké nadbiehanie prízemnému laickému vkusu-nevkusu, mám na mysli doplnenie a rozvinutie toho, čo sa zo známych architektonických prúdov zdá príliš redukované a diétne. Štúdio Atrium vzťahuje európske podnety na svoje prostredie, hľadajú napríklad spojitosť medzi formálnymi výbojmi typu zalamovaním tvarov na spôsob japonského origami a tradične šikmými plochami-strechami slovenskej rustikálnej zástavby.

Splácajú dlh nedávnej absencii luxusnej vilovej výstavby a je zrejmé, že dokážu naplniť veľmi spoľahlivo to, čo sa sformovalo do akéhosi etalónu kvalitného vilového objektu. Architekti štúdia sa stretli s vnímavými stavebníkmi a dokážu pre nich pripraviť projekty, ktoré sa celkom nedištancujú od svojho lokálneho kontextu a inteligentne naň reagujú (napríklad vila A v Kostoľanoch), ale súčasne si budujú svoj prísny abstraktný svet a spomínaný etalón dokážu úspešne prekročiť (napríklad vila H v Košiciach, či viaceré ďalšie).“ 
 

Z predslovu pripravovanej knihy 20+1 od autora a kurátora výstavy: Prof. Ing.arch. Matúša Dullu,DrSc.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606