magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Vo VSG: VIKTOR FREŠO: CONNECTION
@ Kultúra -> Výstavy      Jan 16 2012 - 03:38 GMT

Monografická výstava Connection, výtvarníka, hudobníka a egoartistu Viktora Freša predstavuje novopečené, ešte čerstvo chrumkavé diela. Tento krát Viktor premiérovo predstaví súbor kompozícií, súsoší, súhvezdí, asambláží, a množín, ktoré priamo nadväzujú na jeho sólové skulpturálne objekty, ktorými sa suverénne zaradil medzi popredných slovenských a stredoeurópskych umelcov. Viktor naďalej pokračuje v prepájaní hmoty, formy, farby, hustoty a hrá sa s opozitami rezistencie a krehkosti. Umelec maže základné kontúry hmoty, ktorá je postupne obnažená a preoblečená do úplne nových foriem, čím získava novú totožnosť. Japonský pojem „miegakure“, ktorý v sebe súčasne zahŕňa dve opozitá „skryť“ a „odkryť“ dokonalo vystihuje umelcov tvorivý prístup. Na prvý pohľad ready-madeové objekty svojou súbežnou krehkosťou a dominantnosťou v sebe skrývajú určitý druh absencie aj prítomnosti.

Connection prepája rôzne médiá, prístupy a formy, ktoré sa javia od seba nezávislé a spolu nefunkčné. Sú akousi absurdnou paralelou k hudobným produkčným balíkom „3 v 1“ (CD, DVD, tričko a ako bonus aj nálepka). Toto prepojenie však nie je definitívne, pretože jednotlivé formy sa naďalej vyvíjajú, dotvárajú a reagujú v prepojení s inteligenciou, poéziou a humorom. Ide o akúsi Schwittersovskú akumuláciu hmoty a prázdna, ktorá následne vytvára rôzne priestorové architektúry - prepojenia. Čisté, na prvý pohľad jednoduché impulzívne a surové zásahy - gestá (umiestniť, zohnúť, položiť, prilepiť, premiestniť, odstrihnúť) vytvárajú plasticitu plôch a vizuálnu poéziu.

Jednotlivé juxtapozície objektov redefinujú realitu aby ju následne zmenili.

Zuzana Pacáková, kurátor


Vernisáž sa uskutoční zajtra 17.01 o 18. hodine vo Východoslovenskej galérii a výstava potrvá do 3. marca.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606