magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

STRETNUTIE S JOZEFOM LADOM
@ Kultúra -> Výstavy      Sep 24 2009 - 07:22 GMT

Výstava reprodukcií českého maliara veľkého svetového významu Jozefa Ladu v rámci DNÍ ČESKEJ KULTÚRY v Galérii KOS na Strojárenskej 3. Vernisáž výstavy sa uskutoční 1. októbra (štvrtok) o 16.30 hodine. Hlavným organizátorom je České centrum.
Josef Lada sa narodil 17. decembra 1887 v Hrusiciach v rodine obuvníka. Nikto vtedy netušil, že sa narodil výnimočný človek, ktorý si svojím majstrovstvom podmaní deti i dospelých z celého sveta. Ťažko si predstaviť že existuje niekto, kto nepozná čo len jednu ladovu kresbu. V kresbe bol samoukom, postupne si ale vyvinul osobitý štýl s typicky silnou linkou a zaoblenými tvarmi postáv.

Možeme prežívať dnešnú modernú dobu, ale keď vidíme dielo tohto umelca, vždy sa zastavíme a s úžasom si uvedomíme že jeho umenie je nám všetkým zrozumiteľné. Ladovi stačilo prežiť v rodnej obci 14 rokov než odišiel do Prahy, aby za túto dobu načerpal poznatky, ktoré potom prenášal do svojích kresieb a obrazov. Josef Lada mal úžasnú vieru v človeka a tá sa premietala do jeho nenapodobiteľného maliarského výrazu. Bol to svet spomienok z jeho detstva, ktoré dokázal kúzelne priblížiť.

Umelcove príbehy o kocúrovi Mikešovi a capkovi Bobešovi miluje každé dieťa. Tažko povedať čo Lada do týchto postavičiek vložil, ale jedno je isté, že nestárnu a ešte dlho budú tešiť všetkých, od troch do sedemdesiat rokov. Okrem rozprávok ilustroval predovšetkým Osudy dobrého vojaka Švejka v počte neuveriteľných 1 339 kresieb a ďalšie knihy od Jaroslava Haška. V oblasti výtvarného umenia Lada vytvoril asi 400 obrazov a okolo 15 tisíc ilustrácií.

Parížsky Čech a maliar svetového mena Josef Šíma raz navštívil slávneho Pabla Picassa a ukázal mu reprodukcie diel moderných českých maliarov. Picasso letmo obracal jeden list po druhom, náhle sa zastavil pri obrázku Josefa Ladu a povedal: To je váš najlepší maliar.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606