magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

BASKETBAL: Dobrí anjeli aj s Kiššovou a Vackovou
@ Aktuálne -> Šport      Sep 03 2009 - 08:08 GMT

Mená amerických podkošových posíl budú známe do polovice septembra
KOŠICE 3. septembra (SITA) - Basketbalový klub Dobrí anjeli Košice získal do svojich radov ďalšiu významnú posilu. Od 1. augusta je hráčkou majstrovského klubu najväčší talent slovenského mládežníckeho basketbalu 16-ročná Martina Kiššová. Do minulej sezóny členka kadetského bratislavského družstva ŠBK Lúky Bratislava, s ktorým získala slovenský majstrovský titul, bola oporou juniorskej reprezentácie Slovenska, ktorá si na júlových majstrovstvách Európy tejto vekovej kategórii v švédskom Södertälje udržala príslušnosť v najvyššej A-divízii aj pre budúci rok. Pre Kiššovú to bol už druhý štart na ME do 18 rokov, keď nechýbala v slovenskom drese ani na ME v roku 2008 v Nitre (7. miesto). Krídelníčka a výborná strelkyňa vysoká 185 cm je hráčkou Dobrých anjelov od 1. augusta.

"Sledovali sme ju už dlho, ako všetky hráčky, ktoré sú perspektívne. Bola by veľká škoda, keby nenastupovala za nás a nezlepšovala sa na úroveň euroligovej hráčky," konštatoval na margo novej posily generálny manažér košického klubu Daniel Jendrichovský a pokračoval: "Martina je obrovský talent slovenského basketbalu, ktorý treba vybrúsiť. Máme s ňou podpísanú zmluvu až do jej 18 rokov. Jej súčasťou je opcia a keď naplníme jej podmienky, môže byť našou hráčkou až do svojich 21 rokov."

Kiššová si z európskeho juniorského šampionátu priniesla únavovú zlomeninu päty, ktorá jej zabránila v štarte na ME kadetiek. "Na nohe má špeciálnu dlahu a pripravuje sa s pomocou nášho fyzioterapeuta a kondičného trénera," komentoval zdravotný stav talentovanej hráčky D. Jendrichovský a dodal: "Je však prítomná na všetkých tréningoch tímu, aby podchytila čo najviac z nášho herného systému. Do plného tréningu by mohla nastúpiť v druhom septembrovom týždni a na ligovej palubovke by sa mohla objaviť počas októbra."

Na pôsobenie v majstrovskom tíme Košíc sa teší aj Martina Kiššová. "Je to veľká výzva. Zo začiatku budem asi na hosťovaní v Prešove, no určite chcem zabojovať o miesto na súpiske Dobrých anjelov. Dostať sa do kádra pre Euroligu by bolo úžasné," konštatovala pre agentúru SITA novopečená študentka 3. ročníka košického športového gymnázia, ktorá si pomaly zvyká na prechod z Bratislavy do metropoly Východu. Svoje nové pôsobisko si Kiššová vybrala sama: "Po návrate z juniorských ME v Södertälje mali o mňa záujem dva kluby, rozhodla som sa dať prednosť majstrovskému tímu pred Ružomberkom."

Pre košický tím je rok 2009 charakterizovaný najmä obrovskými zdravotnými problémami. Tie neobchádzajú Dobrých anjelov ani počas prípravy. "Veľké problémy má s kolenom naša rozohrávačka Ivana Jalčová. Ide o to isté koleno, s ktorým laborovala aj v minulej sezóne. Stále nevieme, čo presne je príčinou problémov. Lekári sa v názoroch rozchádzajú. S veľkou pravdepodobnosťou ju bude čakať v septembri operácia," povzdychol si generálny manažér Dobrých anjelov. Jalčovú nahradí 24-ročná Jana Vacková z košického BSS. "Dohodli sme sa s ňou dočasne do konca kalendárneho roka," informoval agentúru SITA Daniel Jendrichovský a pokračoval: "Vackovú dobre poznáme, je agresívna najmä v obrane. Bola to najlepšia možnosť, ako angažovať drahú posilu zo zahraničia s neistou výkonnosťou, na ktorú nemáme ani dostatok financií."

Paradoxne Košičanky po minulej sezóne opustila ďalšia rozohrávačka Jana Minčíková. "Je nám to ľúto, veľmi by sa nám teraz zišla. No rozhodla sa vyskúšať zahraničie, a keď som s ňou po zranení Jalčovej hovoril, už mala podpísanú zmluvu v II. španielskej lige," poznamenal D. Jendrichovský. Pozitívnou správou je však veľmi dobre pokračujúca rehabilitácia Daniely Číkošovej, ktorá v apríli podstúpila v Prahe operáciu chrbta. "Všetko ide zatiaľ výborne. Daniela už začala behať. Od začiatku októbra by sa mohla zapojiť do tréningov a od novembra by mohla byť k dispozícii trénerom v zápasoch," netajil radosť generálny manažér Dobrých anjelov.

Keďže Košičanky potrebujú na tréningoch aspoň 12 hráčok, rozhodli sa "ostaršiť" talentovanú 17-ročnú rozohrávačku Gabrielu Nagyovú a 15-ročnú pivotku Beátu Janoščíkovú. "Pre ich basketbalový rast to nie je ten najlepší krok presunúť ich hneď k ženám. Pre stav v našom kádri nám však nič iné nezostáva. No obe dievčatá majú veľký talent a obrovský potenciál na to, aby sa o niekoľko rokov stali euroligovými hráčkami," pochválil sa klubovými talentami D. Jendrichovský. Do Košíc by mali prísť počas sezóny dve výborné podkošové hráčky z USA, ktoré by mali pomôcť splniť náročné ciele v Eurolige. "Prebiehajú rokovania a mená amerických posíl by sme mali spoznať do polovice septembra," poznamenal Jendrichovský.

Dobrým anjelom úplne nevyšiel prvý prípravný turnaj, keď Steel Slovakia Cup v Košiciach zrušili a namiesto zápasov so zahraničnými súpermi odohrali dva duely s miestnym rivalom BSS (69:73 a 93:59). "Neľutujeme to, asi najlepšie by bolo, keby sme sa odhlásili aj my. Sila nášho kádra, ani herná úroveň v tejto etape prípravy ešte neboli postačujúce. Prípravu ladíme na turnaj v Prešove (10.-12. september), kde sa stretneme s Polkowicami, Gambrinusom Brno a Szegedom. Vrcholom bude turnaj s excelentným obsadením práve v Polkowiciach (17.-19. septembra) za účasti Dinama Moskva, Gambrinusu Brno a domáceho tímu, ktorý v minulej sezóne skončil v domácej súťaži na treťom mieste. V sobotu v noci sa z Poľska presunieme do Košíc, kde v nedeľu 20. septembra odohráme prvý duel slovenskej extraligy, proti nováčikovi z Banskej Bystrice," uzavrel pre agentúru SITA Daniel Jendrichovský.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606