magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

FUTBAL: Ani štyri góly Nováka Košiciam vytúžené tri body nepriniesli
@ Aktuálne -> Šport      Aug 17 2009 - 07:52 GMT

Ján Novák (útočník MFK Košice a autor štyroch gólov v zápase 6. kola Corgoň ligy s Trnavou): "Škoda, že tie štyri presné zásahy neznamenali aj bodový zisk. Cestou z Trnavy domov som uvažoval nad tým, koľko gólov by som v nedeľu musel dať, aby sme v tejto divokej gólovej prestrelke získali aspoň bod."
KOŠICE 17. augusta (SITA) - Kanonier corgoňligového klubu MFK Košice Ján Novák je v dejinách najvyššej slovenskej futbalovej súťaže unikátnym zjavom. Ako jediný futbalista v ére samostatného Slovenska dokázal dať v troch zápasoch po štyri góly.

Prvý štvorgólový zápis si pripísal v súťažnom ročníku 2007/2008, keď dal štyri góly vtedajšiemu nováčikovi zo Senca a Košičania zvíťazili 4:0. Tento husársky kúsok zopakoval J. Novák v sezóne 2007/2008 aj o dva týždne neskôr - v súboji s MFK Dubnica, keď Považania na východe Slovenska "kúpili" poltucet (výsledok z dubnického pohľadu 2:6). Vtedy sa hovorilo, že nie je na svete veľa futbalistov, ktorí dokážu v dvoch domácich zápasoch za sebou dať štyri góly. Aj vďaka tejto obdivuhodnej streleckej potencie sa 24-ročný rodák z Trebišova v corgoňligovej sezóne 2007/2008 stal so 17 gólmi kráľom strelcov.

Do tretice dal Ján Novák štyri góly aj v nedeľu 16. augusta 2009 v dueli 6. kola Corgoň ligy FC Spartak Trnava - MFK Košice (5:4), čím vytvoril ďalší primát. Štvorgólový zápis na súperovom ihrisku sa doteraz v ére samostatnej SR ešte nikomu nepodaril.
"Dať štyri góly na súperovom ihrisku, a to dokonca ešte v Trnave, sa nepodarí hráčovi každý deň," povedal pre agentúru SITA Ján Novák a pokračoval: "Škoda, že tie štyri presné zásahy neznamenali pre naše mužstvo aj bodový zisk. Cestou z Trnavy domov som uvažoval nad tým, koľko gólov by som v nedeľu musel streliť, aby sme v tejto divokej gólovej prestrelke získali aspoň bod. Štyri góly sú krásny úspech, ale ak by sme v Trnave získali aspoň bod, boli by sme ešte spokojnejší. Takto bez bodov je to iba môj veľký úspech. Mužstvo z neho nemá žiadny úžitok, čo ma veľmi mrzí. Minimálne bod sme si zaslúžili."

Rodák z Trebišova začínal s futbalom v rodnom meste a jeho prvým trénerom ešte na základnej škole bol Ján Šolc. On prvý zbadal, že z Nováka rastie pohotový zakončovateľ na pohľadanie a s touto povesťou v roku 2005 prišiel aj do Košíc, kde svoj strelecký talent ešte zveľadil. "Voľakedy boli aj také dni, keď spolu s niekoľkými kamarátmi a brankármi zostaneme na ihrisku aj po tréningu a súťažíme v kopaní trestných kopov z väčšej vzdialenosti. V minulosti sme zvykli súťažiť o čokoládu, párkrát som bol v realizácii trestných kopov najlepší, tak som ich poctivo trénoval ďalej," priblížil J. Novák korene tajomstva jeho prudkých a presných striel zo stredných vzdialeností. Bývalý hráč treťoligového Slavoja Trebišov už neraz v majstrovskom ligovom zápase dokázal, že sa do lopty vie poriadne oprieť.

"Tréneri nás už pri týchto súťažiach nesledujú, ani neorganizujú. Tieto strelecké súťaže robíme sami pre seba," povedal Ján Novák a pokračoval: "Za prvé štyri góly do bránky Senca som v sezóne 2007/2008 zaplatil tisíc korún do spoločnej pokladnice. Tak isto aj za štyri presné zásahy do siete Dubnice. Koľko to bude teraz v eurách, ešte povedať neviem, lebo náš klubový pokladník Patrik Kaminský mi ešte neoznámil taxu."

Ján Novák uviedol, že do spoločnej pokladnice za štyri góly veľmi rád prispeje, lebo "štyri góly sú štyri góly," "Bodaj by som do nej za takú streleckú potenciu platil čo najčastejšie. Možno by sme potom už ako mužstvo získali aj ligové body, ktoré nám v Trnave ušli pomedzi prsty," skonštatoval dvojnásobný reprezentant Slovenska, ktorý v najcennejšom drese debutoval 20. mája 2008 v prípravnom stretnutí proti Turecku (0:1). Druhý štart za A-tím SR si Ján Novák pripísal 6. júna 2009, keď v dueli 3. kvalifikačnej skupiny o postup na MS 2010 so San Marínom (7:0) odohral celý druhý polčas.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606