magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Źidovské kultúrne dedičstvo
@ Kultúra -> Výstavy      Feb 11 2009 - 02:17 GMT

Štátna vedecká knižnica v Košiciach, Kultúrno-vzdelávacie centrum, Pribinova 1 pripravilo na 12.2. vernisáž výstavy fotografií pod názvom ŽIDOVSKÉ KULTÚRNE DEDIČSTVO NA SLOVENSKU Organizátorom výstavy je Slovenské centrum židovského kultúrneho dedičstva, Bratislava. Kurátorom Dr. Maroš Borský, autori fotografií Viera Kamenická, Robert Vrlák, Maroš Borský. Výstava potrvá do 20. marca.

Synagógy a židovské pamiatky sú vo väčšine slovenských miest poslednými stopami po židovských komunitách, ktoré tu kedysi žili. Svoje pôvodné využitie stratili následkom najdôkladnejšie zorganizovaného zločinu 20. storočia. Dôsledky masového vyvražďovania, ktoré zničilo európske židovstvo, sú doteraz viditeľné a citeľné všade v Európe, ako aj na Slovensku, kde pred holokaustom žilo viac ako 136 000 židovských občanov.
V súčasnosti niektoré bývalé synagógy a modlitebne slúžia po rekonštrukcii ako galérie a múzeá. Ďalšie sú využité ako obchody, sklady a príbytky. Iné sa rozpadávajú a ich neodvrátiteľný zánik je iba otázkou času. Niektoré synagógy sú pamiatkovo chránené a niekoľko z nich je súčasťou lokalít Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Židovské kultúrne dedičstvo na Slovensku je významným, ale dodnes nie plne využitým faktorom pre rozvoj cestovného ruchu.
Realizovaný projekt Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva je súčasťou siete Európskych ciest židovského kultúrneho dedičstva pod patronátom Rady Európy. Tento významný projekt má za cieľ sprístupniť tieto vzácne pamiatky verejnosti a napomôcť rozvoju cestovného ruchu. Záchrana a udržiavanie židovského kultúrneho dedičstva sú dôležité pre zachovanie dôstojnej spomienky na tragédiu holokaustu. Pre budúce generácie zostanú synagógy dokladom židovskej minulosti Slovenska.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606