magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Prezentácia aj krst v NOVE
@ Kultúra -> Podujatia      Nov 04 2008 - 09:34 GMT

V spolupráci s Verejnou knižnicou Jána Bocatia a FotoGalériou NOVA bude projekt Second Cities predstavený širšej verejnosti na projekcii fotografií spojenej s krstom katalógu v stredu 12.novembra 2008 o 16.30 hodine v priestoroch košickej fotogalérie na Hlavnej 48.


Fotografický projekt Second Cities vznikol v roku 2007, keď sa mesto Košice zapojilo do súťaže o titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. Ako projekt so širším európskym kontextom sa stal podporným podujatím kandidatúry mesta až do víťazného konca v lete 2008. Na jeseň 2007 autor projektu Pavel Maria Smejkal oslovil cez internet zaujímavých autorov žijúcich v druhých najväčších európskych mestách, a z ich volnej tvorby vybral kolekciu predstavujúcu tieto mestá košickému aj mimokošickému publiku. Výsledná výstava bola inštalovaná v uliciach mesta na reklamných presvetlených paneloch, v galérii a samozrejme aj na internete na adrese www.2ndcities.net. Súčasne bol vydaný aj katalóg, ktorý bol zasielaný po celej Európe. Prvý rok sa akcie zúčastnilo 30 autorov zo 17 európskych štátov a projekt sa stretol s pozitívnym ohlasom medzi laickou aj odbornou verejnosťou. Projekt je pozvaný na Fotofestival v Lodži, záujem ho vystaviť majú aj v Grazi, Brne a inde.

V lete 2008 pozval autor projektu do Košíc viacero vybraných fotografov, aby svojím autorským pohľadom vyjadrili svoje dojmy z mesta. Z časových dôvodov sa ho nakoniec zúčastnilo sedem fotografov zo šiestich druhých najväčších miest Európy - Alnis Stakle z Litvy, Ula Tarasiewicz z Polska, Evžen Sobek z Českej republiky, Pierre Vallet a Gilles Verneret z Francúzka, Mindaugas Kavaliauskas z Lotyšska a Daniel Hermes z Rakúska. Ako vidia Košice zahraniční fotografi si možno pozrieť na spomínanej internetovej adrese, vyšiel opäť výpravný katalóg, ktorý bol prílohou víťazného súťažného mestského projektu a chystajú sa ďalšie prezentácie projektu, opäť v uliciach mesta, ale aj vo viacerých výstavných priestoroch.

Projekt Second Cities je výnimočnou akciou aj v európskom kontexte, predstavuje sondu do súčasnej tvorivej fotografie ako aj potenciálnu platformu pre ďalšie kontakty fotografov z miest, ktoré vo svojich krajinách hrajú úlohu druhého v poradí.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606