magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Zone 13 zahalí Košice do laserových lúčov
@ Kultúra -> Podujatia      Aug 20 2008 - 04:34 GMT

Veľkolepá laserová šou Zone 13 a unikátne umenie pod holým nebom MagneSite sú jedným z vyvrcholení podporných podujatí mesta na kandidatúru EHMK 2013. Zaujímavý program si budú môcť vychutnať takmer všetci Košičania a návštevníci mesta, ktorých 23. augusta pokryjú laserové lúče najsilnejšieho laseru v Európe.

„Chceme dať verejnosti najavo, že tento kopec mení svoje funkcie a účel. Bývalé centrum ťažkého priemyslu by sa malo stať symbolom kreatívneho priemyslu pre 21. storočie,“ uviedol šéf projektového tímu kandidatúry Košice - EHMK 2013 Marek Kolárčik.

Organizátorom podujatia je agentúra GESS Production v spolupráci s projektovou kanceláriou Košice – EHMK 2013. Počas svetelnej šou so začiatkom o 22:00 hod. sa budovy bane nasvietia špeciálnou technikou, ktorá na budovách vytvorí obrazy. „Predstavenie vyvrcholí laserovou show s najsilnejším laserom v Európe s výkonom 50 W, schopným pokryť celé Košice obrovskou sieťou z lúčov viditeľnou až do priľahlých miest,“ povedal organizátor Slavomír Szabadoš z agentúry GESS Production. Súčasťou laserovej šou budú vystúpenia DJ-ov a kapiel zameraných na elektronickú hudbu. Účasť prisľúbil Dj Corvin Dalek z Nemecka, Dj Breeth zo Slovenska, kapely L DANCE COMPANY a LONGITAL. Hudobný program začne o 20:00 hod.

Prostredie bane Bankov bude špeciálne pre tento večer dotvorené dielami umelcov v rámci projektu MagneSite, ktorí sa venujú tvorbe pod holým nebom. Kasia Krakowiak (PL), Marián Straka (SK),Pavel Sterec (CZ) a Katarína Uhlířová - kurátorka (CZ) pracujú na bani Bankov od 10. augusta. Verejnosť sa s dielami zoznámi na vernisáži o 18:00 hod. Areál bude z bezpečnostných dôvodov dostupný autobusovou kyvadlovou dopravou premávajúcou od 17:45 hod. zo zastávok Amfiteáter a Baňa Bankov - vstupný areál.

Počiatky ťažby magnezitovej rudy na bani Bankov siahajú do roku 1909. Povrchová a podzemná ťažby bola ukončená koncom 90. rokov minulého storočia. V súčasnosti je celý areál pripravený na postupnú revitalizáciu Bankov - ako postindustriálny priestor pre kultúrne aktivity a je jedným z hlavných investičných projektov kandidatúry Košíc na titul EHMK 2013. O budúcom hlavnom meste kultúry na rok 2013 rozhodne medzinárodná odborná komisia 9. septembra v Bratislave.


Zuzana Lehotská   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606