magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Výstavná kolekcia 44.ročníka Českobudějovického mapového okruhu (2005-2006)
@ Obchod -> Výstavy      Feb 12 2007 - 04:12 GMT
Po minuloročnej jesennej premiére v českej Chrudimi a repríze vo Frýdku–Místku si aj košická verejnosť bude môcť prezrieť najúspešnejšie snímky 16 českých a slovenských fotoklubov – účastníkov 44.ročníka Českobudějovického mapového okruhu. Vernisáž putovnej výstavy sa uskutoční vo štvrtok 15.februára o 16,30 hod vo FotoGalérii NOVA na Hlavnej 48 v Košiciach.

Českobudějovický mapový okruh vznikol v roku 1962, ako potreba fotograficky vyspelých klubov a skupín touto súťažnou formou si vzájomne predstavovať každoročnú produkciu svojich členov a fotografické vyznania kolektívu. Pri jeho kolíske stáli pokrokoví fotoamatéri zo Združenia fotokrúžkov České Budějovice, predchodcu dnešnej tvorivej skupiny FOTOS, ktorá sa stala od r. 1963 nositeľom tradície tohto významného okruhu.

Mapový okruh je zvláštny druh celoročnej súťaže fotoklubov. Medzi sebou súťažia nielen jednotlivci, ale predovšetkým kluby. Do tejto súťaže je zapojených zväčša 15-16 tvorivých kolektívov z rôznych miest Českej republiky, ba i zo zahraničia. Každý klub zostaví súbor svojich 15-20 najlepších fotografií výstavného formátu. Takto vytvorené kolekcie, uložené v ochranných obaloch (mapách), si súťažiace kolektívy navzájom a v určenom poradí zasielajú k hodnoteniu. Každý klub hodnotí snímky svojich súperov a hodnotenia zasiela usporiadateľovi, ktorý na záver súťažného ročníka došlé výsledky vyhodnotí. Zorganizuje záverečné stretnutie zástupcov klubov, pripraví výstavu najlepších fotografií a na slávnostnom zhromaždení oznámi výsledky a odovzdá ceny.

Organizátorom uplynulého 44. ročníka ČBMO bol Fotoklub Chrudim. Do tohto súťažného ročníka sa zapojilo 16 popredných fotografických zoskupení z Čiech a Slovenska, ktorí si v jeho rámci vymenili a hodnotili takmer 250 fotografií od vyše 130 autorov. Palmu víťazstva a putovný pohár 44.ročníka ČBMO si odniesol košický Fotoklub NOVA, pôsobiaci pri Verejnej knižnici J. Bocatia, ktorý tak obhájil víťazstvo zo predchádzajúceho ročníka. NOVA sa tak stala prvým slovenským zoskupením, ktorému sa podarilo dvakrát zvíťaziť v 44-ročnej histórii tejto prestížnej dnes už medzinárodnej klubovej súťaži. Zaslúžili sa o to 9 členovia tohto dnes už 30-ročného tvorivého zoskupenia – Gabriel Balog, Lena Jakubčáková, Tomáš Jesenský, Pavol Kočiš, Ľubica Kremeňová, Milan Malast, Marianna Palková, Miroslav Silváši a Ján Uhrín. Medzi 10 najúspešnejších fotografii 44.ročníka sa prebojovali snímky M.Palkovej (5.miesto) a M.Malasta (10 miesto).   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606