magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Medzinárodný maratón mieru 2000 Nedeľa 1. október bol dozaista najväčším športovým dňom mesta Košice v roku 2000. Organizačný výbor MMM na čele s predsedom Dr. Štefanom Daňom pripravili už 70. ročník maratónskeho behu v Košiciach.

Pripomeňme si, že maratón má v tomto meste najstaršiu tradíciu v Európe a je druhý najstarší na svete po meste Boston. V doterajšej histórii v Košiciach štartovalo 22 803 športovcov, najviac z Československa, 15 175. Po vzniku Slovenskej republiky bežalo zo Slovenska 3745 a z Čiech 400 športovcov.

Pripomeňme, že najlepšie výkony v kategórii muži dosiahol bežec KĽDR Go Chun Son v roku 1978 s časom 2 : 13 : 28 a v kategórii ženy Alena Peterková ČSSR časom 2 : 31 : 28. To sa ešte bežala stará trať Košice - Seňa - Košice. Keďže sa už beží mestský okruh, najlepšie výkony na tejto trati dosiahli v roku 1995 Marnix Goegebeur z Belgicka, čas 2 : 13 : 57 a zo žien Wioletta Urygova z Poľska s časom 2 : 38 : 56. Príjemné polooblačné počasie naznačovalo, že by v roku 2000 mohli padnúť košické rekordy.

Plán MMM bol rozdelený do niekoľkých kategórií :

Maratón - 42,2 km: muži, ženy, vozíčkári
Polmaratón - 21,1 km: muži, ženy
Minimaratón Alianz - 4,2 km

Mestská košická trať je charakteristická tvrdým povrchom (asfalt, dlažba), pričom jeden okruh má 21,1 km, takže maratónci bežiaci celú trať absolvovali okruh dvakrát.

Medzi športovcami známych mien sa nachádzal bežec s číslom 222, Mikuláš Dzurinda, slovenský premiér. I keď jeho prítmnosť budila všeobecnú pozornosť, po výkonostnej stránke medzi horúcich favoritov na víťazstvo patrili bežci z Kene - Cherles Tangus, David Kemboi a Ernest Kipeygo. Posledne menovaný bol zaujímavý i tým, že v jeho prípade išlo o prvý maratón vôbec. Doposiaľ sa prezentoval ako bežec polmaratónov.

Štart 70. ročníka MMM v Košiciach začal o 10,00 pred hotelom Slovan, o sedem minút neskôr štart minimaratóna. Ten získava čoraz viac na obľube, stáva sa z roka na rok masovejším. Pokiaľ si krivka jeho rastu zachová doterajší charakter, je pravdepodobné, že už možno na budúci rok bude zastúpený väčším počtom bežcov, ako hlavné podujatie celej akcie.

Hneď po štarte citeľne stúpla teplota, oblačnosť sa trhala stále viac a občasne svietilo priame slnko, čo nemalo dobrý vplyv na výkonnosť športovcov. Preložením trate z južnej košickej výpadovky do centra mesta má však za následok vyššiu koncentráciu divákov rozmiestnených v priebehu celej bežeckej trasy, čo sa vyznačuje častejším povzbudzovaním športovcov k vyšším výkonom. Tento psychický efekt nemožno podceňovať. Rekordný výkon sa však napriek tomu nepodarilo dosiahnuť. Horúci favorit s číslom 1, Charles Tangus v Kene, ťahal vedúcu skupinu už od štartu, v druhej polovici trasy mu však sily na prvenstvo nestačili. Dobehol ako druhý s časom 2:15:04. Zvíťazil jeho rodák Ernest Kipyego s časom 2:14:35. Ten, ako sme už spomínali, oficiálne bežal celú maratónsku trať prvýkrát, predtým sa zameriaval na polmaratóny.

Vybrané výsledky víťazov MMM Košice 2000:

Maratón - 42,2 km - muži

1. Ernest KIPYEGO, štartovné číslo 7, narodený 1978, štát: Keňa, čas: 2:14:35
2. Charles TANGUS, štartovné číslo 1, narodený 1974, štát: Keňa, čas: 2:15:04
3. Badine EL MILOUDI, štartovné číslo 6, narodený 1970, štát: Maroko, čas: 02:15:28

Maratón - 42,2 km - ženy

1. Ivana MARTINCOVÁ, štartovné číslo 56, narodená 1963, klub: Moravská Slávie Brno, štát: Česká republika, čas: 02:46:17
2. Anna BALOŠÁKOVÁ, štartovné číslo 33, narodená 1961, klub: ŠKP Čadca, štát: Slovensko, čas: 02:47:46
3. Elena GUNDELAH, štartovné číslo 59, narodená 1974, klub: Elektrosila, štát: Rusko, čas: 02:53:08

Maratón - 42,2 km - vozíčkari

1. Daniel KUKĽA, štartovné číslo 84, narodený 1964, klub: Športinvalid Košice, štát: Slovensko, čas: 1:45:38
2. Robert WATOR, štartovné číslo 86, narodený 1955, klub: Start Nowy Sacz, štát: Poľsko, čas: 1:49:54
3. Peter ŠELINGA, štartovné číslo 72, narodený 1963, klub: Mladosť Bratislava, štát: Slovensko, čas: 1:51:17

Polmaratón - 211 km - muži

1. Marel MATANIN, štartovné číslo 1001, narodený 1973, klub: Obal Servis Košice, štát: Slovensko, čas: 1:08:14
2. Štefan LEHEN, štartovné číslo 1007, narodený 1966, klub: ŠK Jaslovské Bohunice, štát: Slovensko, čas: 1:10:37
3. Štefan SUMELING, štartovné číslo 934, narodený 1971, klub: Belle Imp-Exp, štát: Slovensko, čas: 1:12:05

Spomedzi víťazov sme najskôr oslovili Daniela Kukľu, ktorý zvíťazil v kategórii vozíčkarov. Tento športovec sa chystá na reprezentáciu Slovenska na Paraolympiáde v Sydney 2000.

Nakoľko ste si trúfali na prvé miesto?

"Tento maratón som považoval za tréning, takže naplno som išiel len v prvej polovici, tú druhú som prijal viacmenej voľne a vyšlo to úplne bez problémov. Som spokojný plnej miere."

Koľký maratón ste dnes absolvovali?

"Všeobecne to bol v priebehu desiatich rokov môj jedenásty maratón, víťazný piaty."

Ako odhadujete svoje umiestnenie na Paraolympiáde v Sydney?

"Ťažko povedať, pretože kokurencia bude veľká a motivácia silná. Budem sa však snažiť konkurovať aj tým najvýkonnejším pretekárom tak, aby som obstál čo najlepšie."

Teraz sa cítite vyčerpaný, alebo máte dostatok sily a entuziazmu?

"Je to ako po radovom tréningu, nešiel som na maximálny výkon, aby som mohol pokračovať vo svojom tréningovom programe, ktorý chcem zúročiť v Sydney."

Na tlačovej besede sa zo svojich pocitov vyspovedali víťazi kategógie maratón - muži. Ernest Kipyego bol stručný: "Košická trať nie je zlá. Myslím si, že je možné prekonať tunajší traťový rekord. Na 21. kilometri sa beh veľmi spomalil. Ak by sme držali tempo, padol by rekord už dnes. Ja som sa snažil držať krok solu s ostatnými, ale keď som cítil, že mám dosť síl, bežal som dopredu. Rozhodujúci bol v tomto smere 39. kilometer."

Aj druhý najúspešnejší bežec Charles Tangus potvrdil, že košický rekord z roku 1978 je pokoriteľný. "Myslím si, že k tomu dôjde do dvoch rokov. Zvládnuť trať za 2:10 vidím reálne."

Oslovili sme aj predsedu Organizačného výboru MMM Dr. Štefana Daňa.

Každý má svoj tajný tip na víťaza. Aký bol ten váš?

"Už niekoľko rokov si hovorím, že už nebudem tipovať, pretože moje tipy mi spravidla nevychádzajú. Avšak pred dvoma dňami som mal jeden rozhovor, kde som sa vyjadril, že od bežca Ernesta Kipyegoa očakávam, že jeho maratónsky debut v Košiciach bude úspešný. Naplnilo sa to, ale v plnom rozsahu by sa to naplnilo, keby naozaj zabehol rekordný čas. Ale dôležité je to, že zabehli všetci petekári dobré športové výkony, ale i to, že sa prihlásilo 1 084 pretekárov z 23 krajín celého sveta. To nás zaväzuje aj do budúcna, aby sme neustále zvyšovali úroveň košického maratónu."

Na mikrofón sa nám k svojmu športovému výkonu vyjadril aj predseda Vlády SR Mikuláš Dzurinda, ktorý zabehol maratón v čase 3:31:40.

"Ráno som mal trochu malú dušičku, pretože celý týždeň som zápasil s chrípkou, takže teraz som naozaj veľmi štastný. Mal som aj krízu, asi na 35. kilometri mi dochádzali sily, ale pomohol som si takou malou fintou. Asi kilometer som sa pozeral len na päty bežcovi, ktorý bol predo mnou. Funguje to. Už na štyridsiatom kilometri som vedel, že dobehnem do cieľa. Bolo tam veľa milých ľudí a to ma hnalo. Dočkal som sa rôznych pokrikov, ale asi tak dvadsať ku jedna v môj prospech. Čas na trati som si oproti minulému roku zlepšil približne o sedem minút."

MMM Košice 2000 môžeme považovať za skutočne vydarenú akciu. Pre tých, ktorí majú záujem o väčšie množstvo informácií, odporúčame domácu stránku organizátorov tohto podujatia, ktorú nájdete na www.mmm.sk.

Slavomír Szabó

Pred štartom za zvukov štánej hymny. Vpredu zľava predseda Organizačného výboru MMM Štefan Daňo, predseda Vlády SR Mikuláš Dzurinda a primátor mesta Košice Zdenko Trebuľa.

Vozíčkari pred štartom

Štart

Štart Minimatóna Alianz

Vozíčkari v prvom kole trasy

S číslom 56 Ivana Martincová v čase, keď ešte nebolo o jej víťazstve rozhodnuté

Otočka v polovici maratónskej trasy

Víťaz v kategórii vozíčkarov Daniel Kukľa

Ernest Kipyego vbieha do cieľa ako prvý

Charles Tangus vbieha do cieľa ako druhý

Badine El Miloudi vbieha do cieľa ako tretí

Trojica víťazov v kategórii maratón - muži

Ovenčený Ernest Kipyego

Víťazná trojica žien na tlačovej besede

Premiér Mikuláš Dzurinda pár metrov pred cieľom

Gratulácia premiérovi od šéfa organizátorov - Štefana Daňa - tesne po dobehnutí

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606