magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Miškolc

Turistika

:: Kostoly
:: Kultúrne inštitúcie
:: Mestské kúpaliská a ihriská

:: Prechádzky mestom, cyklo a turistické trasy

Bukové pohorie

Bukové pohorie je súčastou Severného stredohoria, dvíhajúceho sa severne od Velkouhorskej nížiny. Od západu postupujú za sebou Börzsöny, Cserehát, Mátra a Bükk. Pohorie je ohraničené dolinami vodných tokov - rieka Slaná (Sajó), potoky Eger, Hangony a Laskó. Je najstaršou častou celého stredohoria, je o niekolko miliónov rokov staršie, než Matra a Zemplínske vrchy. Geologická stavba Bukového pohoria je velmi zaujímavá, tvorený je hlavne z morských usadenín, vápenca a dolomitu. Jeho široká planina je už zdaľeka viditelná. Pohorie leží na území približne štvorcového tvaru, so stranami asi 50-50 km.

Miskolctapolca : http://www.miskolctapolca.hu/

Tapolca je velmi starou osadou. Jej meno bolo známe už v 12. storočí.

Böngör a jeho syn Bors, ako aj ich nasledovníci v blízkosti teplých prameňov obetovali svojmu pohanskému bohu. Možno aj z tejto tradície vychádzal mocný rod Bors-Miškoucyovcov, ktorý aj po prijatí kresťanstva na tomto mieste pochovával svojich zosnulých. Z tohto dôvodu tu bol neskôr, na zaciatku 13. storočia postavený benedikánsky kláštor zasvätený svätému Petrovi a Pavlovi. Kláštor sa spomína už aj v listinách z roku 1241.

Tapolca je miesto vhodné nielen na odpočinok a na rekreáciu, na bezstarostnú zábavu, ale prinavracia aj zdravie. Teplé pramene s rádioaktívnou vodou, vyvierajúce pod kopcom Várhegy (Hradište), a ich liečivé úcinky sú známe už po stáročia. Voda pôsobí priaznivo pri ochoreniach srdca, cievneho systému, nervového pôvodu, pri poruchách tráviaceho útrojenstva ako aj na poruchy vegetatívneho systému. Ovzdušie jaskynných kúpeľov vytvorených v skalnej jaskyni v roku 1959 pomáha pacientom, trpiacim na astmatické ochorenia. V blízkosti lesa sa nachádza sa nachádza listnatými stromami obkolesené jazero, posiate ostrovmi, využíva sa na člnkovanie. V Tapolci každoročne prebiehajú podujatia letného festivalu Leto v Miškolci (Miskolci Nyár).

Jaskyňa Anna (Petofiho jaskyňa) - Lillafüred

V jaskyni sa nachádzajú jedinečné travertínové útvary, vytvorené z vápenca vylúčeného z vody na častiach rastlín. Vápenec sa po dlhé desaťtisíce rokov vylučuje na vody potoka Szinva.  Prehliadka 200 metrov dlhej jaskyne trvá asi 30 minút

Kvapľová jaskyna Svätého Štefana - Lillafüred

Jaskyna Svätého Štefana je známa výskytom kvapľov zvláštnych foriem. Najväcšia hĺbka jaskyne je 55 m, dĺžka je asi 350 m, prehliadka trvá asi tridsať minút. Vďaka priaznivej atmosfére má pobyt v nej liečivé účinky. Vchod do jaskyne leží asi 500 m od Palácového hotela. Budovy pri vchode boli postavené v minulých rokoch. Teplota v jaskyni ani v najteplejšom období nevystúpi nad 10 stupňov - pri návšteve sa odporúča vziať si so sebou teplé oblečenie!

Túto stránku pripravujeme v spolupráci s:
Stredisko turisticky a kultúry pre turistiku, mesto Miškolc

3525 Batthyány u. 1.
Tel.: 00 36 46 503 020
Fax: 00 36 46 344 657
E-mail: kultur@miskolcph.hu

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606